Novi gradbeni zakon naj bi poenostavil tudi pridobivanje uporabnih dovoljenj za že zgrajene enostanovanjske hiše. (Slika je simbolična.) / Foto: Gorazd Kavčič

Nov gradbeni zakon

Do konca avgusta je v javni obravnavi osnutek novega gradbenega zakona, ki popravlja nekatere sedanje rešitve, prinaša administrativne razbremenitve in uvaja digitalizacijo.

Kranj – Ministrstvo za okolje in prostor je zadnji dan julija dalo v javno obravnavo osnutek novega gradbenega zakona. Osnutek bo v javni obravnavi trideset dni, do 31. avgusta, v tem času pa vsi zainteresirani lahko po elektronski ali navadni pošti pošljejo pripombe in predloge na naslov ministrstva. Predlagani zakon na podlagi ugotovljenih pomanjkljivosti in napak popravlja in dopolnjuje obstoječe normativne rešitve, nadgrajuje dosedanje uveljavljene postopke, prinaša administrativne razbremenitve, v postopke uvaja digitalizacijo in omogoča hitrejše in učinkovitejše izvajanje postopkov, pri tem pa zagotavlja varovanje javnega interesa ter pravne varnosti vseh udeležencev pri graditvi.

Poglejmo glavne predlagane spremembe. Zakon uvaja »manjše rekonstrukcije«, s čimer olajšuje gradnjo dvigal pri obstoječih stavbah in druge manjše posege v objekte. Med začasne objekte dodaja tudi začasna skladišča, poudarja prehod na elektronsko poslovanje in komuniciranje z udeleženci pri graditvi in jasno določa, za katere gradnje je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, prijaviti začetek gradnje ali pridobiti uporabno dovoljenje. Zakon ponovno omogoča investitorju, da na lastno odgovornost lahko začne gradnjo tudi že po dokončnosti gradbenega dovoljenja. Na novo določa pristojnost ministrstva za okolje in prostor pri izdaji gradbenih dovoljenj za objekte, ki jih vlada v skladu s predpisi o spodbujanju investicij uvršča med strateške investicije. Izboljšuje sistem izbire vodje projekta in podrobneje ureja naloge investitorja, izvajalca in vodje del ter uvaja pregled dokumentacije za izvedbo v primeru uporabe »nestandardne« metode projektiranja. Da bi pospešili pridobivanje gradbenih dovoljenj, predlaga rešitve za pridobivanje projektnih pogojev in mnenj ter za vodenje postopka pred upravnim organom. Rešitve iz interventnih zakonov, sprejetih v času epidemije koronavirusa, na ustrezen način prenaša v redno zakonodajo, natančneje ureja postopek integralnega dovoljenja in prevlade javne koristi, prijavo začetka gradnje bolje prilagaja vrsti gradnje, plačilo komunalnega prispevka prenaša iz časa pridobitve gradbenega dovoljenja v čas pred prijavo začetka gradnje in odpravlja ovire pri legalizaciji objektov. Zakon poenostavlja dokumentacijo za pridobitev uporabnega dovoljenja za enostanovanjske stavbe, za stavbe, legalno zgrajene pred letom 2018, uvaja fikcijo obstoja uporabnega dovoljenja, za druge stavbe pa enostavnejši postopek.