Gorenjci bodo turistične bone unovčili – nekateri v krajih, ki so jih že obiskali, drugi bodo odkrivali neznane kotičke, ki jih Slovenija ponuja v izobilju. / Foto: Tina Dokl

Turistične bone bodo unovčili

Turistični bon je dobroimetje v informacijskem sistemu Finančne uprave eDavki in ga ima vsak, ki je imel stalno prebivališče v Sloveniji na dan 13. marca 2020. Gorenjce in Gorenjke smo spraševali, ali se jim turistični bon zdi smiseln, so ga že unovčili in – če ga še niso – kje ga nameravajo.

Po podatkih Finančne uprave Republike Slovenije je bon prejelo 203.750 prebivalcev Gorenjske, od katerih ga je do vključno ponedeljka, 3. avgusta, unovčilo že 28.821 ljudi.

Kranj – Turistični bon je možno unovčiti do 31. decembra pri ponudnikih turističnih storitev za nastanitve ali nastanitve z zajtrkom v Sloveniji. Nusreta Hodžič iz Preddvora je turistični bon unovčila konec julija. »Bon se mi je sprva zdel nesmiseln, saj bi morala država v času krize denar varčevati in ne trošiti po nepotrebnem. Kasneje se je izkazalo, da mi je bon prišel še kako prav,« je pojasnila Hodžičeva in nadaljevala: »Če ga ne bi imela, si letos ne bi mogla privoščiti dopusta.« Nusreta in njen mož sta svoja turistična bona unovčila v Kopru, z unovčitvijo pa nista imela nobenih težav. »Privoščila sva si pet dni oddiha ob morju in sva zelo uživala. Bon je vključeval le nočitev, kar pomeni, da sva vseeno zapravila še za hrano, nekaj pa sva morala doplačati še za nočitev,« je povedala Hodžičeva.

Anton Habjan pa je bon julija unovčil v Prekmurju. »Turistični boni spodbujajo Slovence, da obiščejo domače kraje, kar se mi zdi prav. Slovenija premore veliko lepih destinacij in sam jih redno obiskujem. Bon sem izkoristil na lokaciji, ki je še nisem obiskal, in tako sem odkril še en košček naše dežele,« je povedal Habjan. Bon je prenosljiv, a po Habjanovem mnenju bi morala biti prenosljivost prosta oziroma bolj široko opredeljena. »Bon bi moral biti prenosljiv tudi med brati in sestrami ter prijatelji. Smiselno bi bilo tudi, da bi bil rok za uporabo daljši, vsaj do sredine naslednjega leta, saj je letos precej gneče in ga je težje uporabiti, kjerkoli bi želel. Poleg nočitve oziroma nočitve z zajtrkom bi lahko vključeval še dodatno ponudbo, kot so turistične aktivnosti,« je povedal Habjan in še dodal: »Omenjali so tudi, da bi bone lahko uporabili za vstopnice kulturnih prireditev, kar bi bilo zelo smiselno, saj bi s tem kulturno dogajanje, ki je dolgo časa počivalo, še bolj oživelo ali pa bi si na primer operno predstavo ogledali ljudje, ki tega prej nikoli niso storili.«

Turističnega bona pa še niso unovčili Urša Praprotnik iz Tržiča in upokojenca Ivan in Nežka Demšar iz Kranja, a že točno vedo, kje ga bodo. »Bon bom unovčila oktobra v Podčetrtku, kjer sem že opravila rezervacijo. Na tej lokaciji sva bila s fantom lani, in ker nama je bilo zelo všeč, bi jo letos ponovno obiskala v vsakem primeru, tudi če ne bi imeli bonov,« je dejala Praprotnikova in nadaljevala: »Glede na stanje po epidemiji covida-19 in ker se ljudje bojijo obiskati tuje države, je prav, da s turističnimi boni spodbujamo slovenski turizem. Mislim, da bo večina Slovencev bon izkoristila, to se že dokazuje s precejšnjo gnečo po turističnih destinacijah v Sloveniji, kjer je težje rezervirati nastanitev.«

Ivan in Nežka Demšar pa bosta šla konec septembra v toplice, ki jih obiskujeta že vrsto let. »Dodobra smo bili seznanjeni z vsemi informacijami, kako bon unovčiti. Vsota bi bila lahko večja, predvsem za tiste, ki izhajajo iz socialno šibkejših okolij,« je povedal Ivan Demšar in nadaljeval: »Problem bi lahko nastal, če se ponovno pojavi večje število okuženih in bi ponovno uvedli karanteno. Tedaj bonov ne bi mogli uporabiti in bi bilo smiselno, da bi podaljšali čas možnosti unovčitve.«

Študentka Maša Dobnikar iz Preske pa pravi, da bo turistični bon uporabila, a še ne ve točno, kdaj in kje, ve le, da bo šla nekam, kjer še ni bila. »Če smo bon prejeli, se mi zdi pametno, da ga izkoristim, a vseeno je malenkost zavajajoč, saj vključuje le nočitev in zajtrk, vse drugo pa moraš plačati sam, kar pomeni, da ga bodo tisti, ki imajo nizke prihodke, težje izkoristili,« meni Maša Dobnikar.