Jelko Kacin na vladni novinarski konferenci v torek, 11. avgusta

Epidemiološke razmere relativno stabilne

V ponedeljek so v Sloveniji potrdili 17 okužb z novim koronavirusom, od tega po eno tudi v občinah Kamnik, Medvode in Šenčur. Uradni vladni govorec Jelko Kacin opozarja, da so okužbe še vedno tudi posledica druženja in veseljačenja na zasebnih in javnih prireditvah.

Ljubljana – Uradni vladni govorec Jelko Kacin je na dopoldanski novinarski konferenci v torek, 11. avgusta, povedal, da so epidemiološke razmere pri nas relativno stabilne, znosne in da so tudi trendi relativno ugodni. »Kar nas navdaja z upanjem, da vračanje z dopustov z naslednjim tednom posledično ne bo prineslo več okužb,« je dodal. Prejšnji teden in tudi konec prejšnjega tedna so bile številke takšne: v petek je bilo potrjenih deset okužb z novim koronavirusom, v soboto dve, v nedeljo osem (od tega ena v občini Medvode) in pa v ponedeljek 17 od skupaj 1058 testiranih. V ponedeljek so bile okužbe potrjene tudi na širšem Gorenjskem: po ena v občinah Kamnik, Medvode in Šenčur. V zadnjih dneh so zaradi bolezni covid-19 umrli štirje stanovalci v domovih za starejše, skupaj umrlih do zdaj pa je 129.

Testiranih je v zadnjem času sicer manj kot pred časom. Kacin je povedal, da so okužbe še vedno tudi posledica druženja in veseljačenja na zasebnih in javnih prireditvah. Vnosi okužb so tudi iz tujine, v zadnjem času predvsem iz Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. »Predvsem mladi so premalo pozorni na svoje zdravje, na simptome bolezni covid-19 in predolgo odlašajo obisk zdravnika,« je opozoril Kacin.

Doc. dr. med. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na UKC Ljubljana pravi, da je nerazumljivo, da se zdi nekaterim ljudem nošenje zaščitnih mask poseganje v njihove osebne pravice, saj je treba gledati širše, na dobrobit zdravja celotne skupnosti. Kot je pojasnila, čudežnega zdravila za covid-19 (še) ni. Cepivo in različni pripravki so še vedno v fazi preizkušanja. »Bolezen pa ni problem samo v akutni fazi, ampak tudi po tem, ko jo prebolimo – in tu ni posebnih razlik med mladimi in starejšimi. Približno dvajset odstotkov bolnikov z blago obliko bolezni ima težave, na primer otekanje sklepov, še do dva meseca po preboleli okužbi,« je še pojasnila Logarjeva.