Prihodek, ki so ga prostovoljna gasilska društva ustvarila na veselicah, so običajno namenila za razvoj društva ter obnovo gasilske opreme. Slika je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Izgube zaradi odpovedi veselic

Priljubljena oblika poletne zabave so gasilske veselice, ki prostovoljnim gasilskim društvom (PGD) pomenijo enega izmed osrednjih virov prihodka. Kako se bodo društva zaradi koronarazmer soočila z odpovedjo veselic in posledično s finančno izgubo?

Olševek – Gasilsko veselico običajno obišče več sto, po besedah predsednika PGD Olševek Mateja Ostermana tudi tisoč ljudi. Ker je na tovrstnih dogodkih, katerih glavni namen je druženje, težko zagotoviti varnostno razdaljo in upoštevati vsa priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so bile veselice letos večinoma odpovedane. Izpad prihodka bo gasilskim društvom pomenil predvsem oviro pri razvoju in zastoj načrtovanih investicij v gasilsko opremo, vozila in dom. »Gasilska društva so v svoji osnovi neprofitne organizacije, kar pomeni, da nimamo možnosti in drugih načinov, ki bi nam zagotovili finančna sredstva,« je povedal Osterman in dodal, da jim je veselica prinesla tudi pet in več tisoč evrov. »Ker letos tega prihodka ne bo, bi država denar od neizkoriščenih turističnih bonov lahko razdelila med prostovoljna gasilska društva, a to se verjetno ne bo zgodilo,« je dejal Osterman in še dodal: »Epidemija je pretrgala vezi med člani, saj se nismo smeli družiti. Povezanost pa je za gasilce bistvenega pomena, da lahko ob intervencijah delujemo usklajeno. Poleg tega smo izgubili eno generacijo mladih gasilcev, saj jim nismo mogli zagotoviti izobraževanj in tekmovanj. Mislim, da je ta škoda večja od tiste, ki jo je povzročil izpad prihodka.«

V Podbrezjah so morali dvodnevno veselico, ki je bila načrtovana konec avgusta, odpovedati. »Gasilci smo v naših krajih gonilo družbenega dogajanja. Veselice tradicionalno prirejamo že več kot štirideset let,« je pojasnil predsednik PGD Podbrezje Boštjan Aljančič in dodal: »Finančni primanjkljaj, s katerim se bomo spopadli letos, bomo težko nadomestili. Osnovni stroški in nujna vzdrževalna dela ostajajo, kako jih bomo poplačali, ne vem. Upam, da bomo iztržili še kakšen evro prek Gasilske zveze Naklo in Občine Naklo.« Izpad prihodka iz naslova veselice pa bo posledice pustil tudi v PGD Bitnje. »Letos smo se morali znajti na druge načine. Člani se še bolj udejstvujemo in se obračamo na pomoč k sponzorjem in donatorjem,« je dejal predsednik PGD Bitnje Jure Ziherl in dodal: »Edini prihodek, ki smo ga letos imeli, so bili prostovoljni prispevki krajanov ob deljenju koledarjev, a to še zdaleč ni dovolj, da bi pokrili vse stroške.« Država bi po mnenju Ziherla morala nameniti dodatna finančna sredstva tudi prostovoljnim gasilskim društvom. »Gasilci smo delovali v času epidemije, zato se mi zdi prav, da bi od države prejeli krizni dodatek, kot ga je prejelo zdravstveno osebje. Namenili bi ga vzdrževanju gasilske opreme in vozil. Ta vsako leto zahtevajo obnovo in pregled, da ohranijo popolno varnost,« je sklenil Ziherl.