Prizor iz kratkega filma Potop, s katerim se Kristijan Krajnčan letos uspešno predstavlja na filmskih festivalih / Foto: Lev Predan Kowarski

Od scenarija k celovečernemu filmu

Med izbranimi udeleženci letošnje poletne scenaristične delavnice sta tudi Kristijan Krajnčan s projektom Čelo in Iza Strehar z Izkoristi in zavrzi me.

Ljubljana – Minuli konec tedna se je začela letošnja poletna scenaristična delavnica – Scenarnica. Že peto leto zapored jo organizira Društvo slovenskih režiserjev v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom ter AGRFT, njen namen pa je intenzivno praktično delo v skupini pod strokovnim vodstvom gostujočega mentorja.

Glavni gostujoči mentor je tokrat srbski scenarist in režiser Srđan Koljević, ki se je med drugim podpisal pod filme, kot so Sivi kamion rdeče barve, Žena z zlomljenim nosom in Branil sem Mlado Bosno, je avtor scenarijev za filme Past, Krogi, Nataša in Nebeška vaba ter soscenarist slovenskega filma Ivan in TV-nadaljevanke Jezero. Na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu predava scenaristiko in je eden vodilnih tovrstnih strokovnjakov na področju jugovzhodne Evrope. V procesu dela se bo skupini priključil še en mednarodno uveljavljeni mentor za scenarije, ki bo z udeleženci delal na scenarijih v zaključni fazi delavnice.

Cilj scenaristične delavnice – ta bo v Ljubljani potekala šest koncev tedna do konca novembra – je razvoj ideje in zgodbe v scenarij za celovečerni igrani film, primeren za nadaljnji razvoj na drugih delavnicah v Evropi ali za sodelovanje na nacionalnih in mednarodnih razpisih.

Na tokratni razpis za Scenarnico je prispelo 21 prijav, med katerimi je tričlanska komisija v sestavi Urša Menart, Jožko Rutar in Miha Hočevar izbrala šest projektov, katerih avtorji bodo sodelovali na Scenarnici. Med njimi iz Gorenjske prihajata Kristijan Krajnčan s projektom z naslovom Čelo in Iza Strehar s projektom Izkoristi in zavrzi me.

»Tako jaz kot moj oče sva imela v razmiku dvajsetih let iste sanje: pred pomembnim koncertom je najin inštrument skrivnostno izginil. In medtem ko naju je cel orkester čakal na odru, sva zapadla v najbolj absurdne situacije, ko sva ga hotela dobiti nazaj. Kaj sploh je ta strah? Pred javnim ponižanjem? Nezmožnostjo izražanja? Izgubo kontrole?« o obrisih svojega scenarija pripoveduje glasbenik in filmar Kristijan Krajčnan. »Zgodba je zastavljena kot nočna mora glasbenika, ki skozi največje strahove išče svojo pravo identiteto. Zasnova je mit o Orfeju; tako kot on se glavni lik odpravi v podzemlje iskat svojo dušo, svoj violončelo, vendar si mora na poti odgovoriti na vprašanje, zakaj bi sploh rad bil glasbenik in zakaj je umetnost potrebna. To se mi zdi nadvse pomembno in aktualno vprašanje, na katero s pisanjem tega scenarija poskušam odgovoriti. Svojo tridesetletno glasbeno kariero sem začel kot klasičen čelist in nadaljeval kot jazz bobnar, zato dobro poznam oba svetova. Film skupaj s sanjsko mitologijo in nadrealističnim pristopom združuje te impresije v moj prvi celovečerni scenarij.«

Dramaturginja in scenaristka Iza Strehar je prijavila adaptacijo svojega dramskega besedila z enakim naslovom Izkoristi in zavrzi me. »V delu obravnavam skupino mladih, ki po prepiti noči končajo v prometni nesreči. Trk avtomobila povzroči tudi trk med njihovimi odnosi, osebnostmi in vrednotami. Glavni temi sta zgrešena percepcija intime in disfunkcionalnost odnosov, v katerih lahko pristanemo – in ne znamo iz njih,« pojasnjuje Streharjeva, ki se je delavnice udeležila že leta 2017 s projektom z delovnim naslovom Eva. »Delavnica, mentorji in soudeleženci so najbolj pripomogli k temu, da je bil scenarij končan. Na končni predstavitvi delavnice in del, ki so nastala na njej, sem za film dobila tudi producenta Zavod december in režiserko Tijano Zinajić. Film smo lani posneli, trenutno pa je v fazi postprodukcije. Brez Scenarnice projekt definitivno še ne bi bil v fazi, v kateri je trenutno,« pozitivno izkušnjo izpred treh let opisuje mlada dramatičarka in scenaristka; zato dodaja: »Ker sem toliko odnesla od prve delavnice in ker sem se na njej imela res dobro, odločitev za ponovno prijavo res ni bila težka.«

Krajnčan na Scenarnici tokrat sodeluje prvič, zato si obeta predvsem, da bo lahko v krogu ljudi, ki se brezkompromisno ukvarjajo s svojimi projekti in drug drugemu pomagajo s povratnimi informacijami. »Biti scenarist je lahko zelo osamljen poklic, taka delavnica pa ti da motivacijo in pogled od zunaj. Po drugi strani ne bi rad, da bi scenarij postal preveč 'pravilen', kar se na delavnicah lahko hitro zgodi. Vsekakor upam, da je to pot k celovečercu. Kako dolga bo, bomo pa še videli,« poudarja odličen glasbenik, ki se mu je v začetku leta s kratkim filmom Potop uspelo uvrstiti v tekmovalni program Mednarodnega festivala v francoskem mestu Clermont Ferrand. Prav tako je bil film sprejet v tekmovalni program festivala v Motovunu in bo zaradi aktualnih razmer predvajan v prihodnjih dneh v Zagrebu.

Iza Strehar trenutno zaključuje pisanje dramskega besedila Tišina med nami. Gre za dramski omnibus, ki ga piše skupaj z Barbaro Zemljič in Tjašo Mislej. »Vsaka je zadolžena za eno polurno zgodbo. Vaje za uprizoritev se začnejo septembra v Mestnem gledališču ljubljanskem, režirala bo Nina Šorak,« pove sogovornica, ob tem pa s koscenaristom Žigo Vircem (ki je tudi režiser projekta) pripravljata končno verzijo scenarija Poslednji heroj. Film je že podprl Slovenski filmski center, snemanje v okviru Produkcijske hiše Studio Virc pa je v načrtu prihodnje leto, a kot je še poudarila Streharjeva, jo iskreno skrbijo trenutne razmere in posledice, ki bodo sledile. »Upam, da finančna sredstva slovenskemu filmu ter kulturi na splošno ne bodo preveč okrnjena in se bodo razpisi čim prej in v čim manj okrnjenem obsegu izvajali naprej, filmski projekti pa razvijali in snemali.«