Na kopališčih so se letos morali prilagoditi ukrepom, zaradi česar pa naj ne bi beležili bistveno manjšega obiska. / Foto: Tina Dokl

Drugačna izkušnja, a večjega upada kopalcev ne beležijo

Tudi letna kopališča, ki so se po epidemiji covida-19 lahko odprla prvega junija, so se morala spopasti s preventivnimi ukrepi, a kljub temu ne beležijo večjega upada kopalcev.

Preventivni ukrepi, ki jih je za delovanje bazenov in kopališč uvedel NIJZ, vplivajo predvsem na višje stroške in manjše udobje obiskovalcev.

Kranj – Omejeno število kopalcev, označena smer gibanja po kopališču, odsotnost ležalnikov, vzdrževanje varnostne razdalje, uporaba mask in pogostejše razkuževanje so ukrepi, ki so bistveno spremenili izkušnjo kopanja v javnih kopališčih in tem dali nekoliko drugačno podobo.

Brez uporabe otroških igral

»Letos na bazenski ploščadi nimamo ležalnikov, senčnike pa smo razporedili skladno z ukrepi. Otroška igrala imamo v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) zaprta. Ob vseh vhodih so nameščena razkužila za roke in obvestila o sprejetih ukrepih. Prav tako smo povečali razkuževanje in čiščenje,« je pojasnil Jure Zadnikar, vodja enote Bios, ki upravlja Gorenjsko plažo v Tržiču, in dodal, da trenutno beležijo približno 25 odstotkov manjši obisk v primerjavi z lansko sezono. »Upad je jasno posledica ukrepov zaradi covida-19, saj smo letos uvedli omejitev na 350 obiskovalcev, ki so lahko istočasno v bazenskem kompleksu, pred tem je bilo število omejeno na 650,« je pojasnil Zadnikar in dodal, da so letos kljub ukrepom izpeljali plavalni tečaj, ki se ga je udeležilo 17 tečajnikov.

V bazenu omejitev števila kopalcev

Tudi Mestno kopališče Pod skalco v Kamniku beleži manj kopalcev kot lansko sezono. »Število obiskovalcev imamo omejeno na petsto, v olimpijskem bazenu pa je hkrati lahko okoli devetdeset kopalcev,« je dejala Teja Jazbinšek, vodja kamniškega kopališča, in nadaljevala: »V vročih popoldanskih urah, predvsem ob koncih tedna, ko je obiskanost večja, je včasih treba počakati na vstop, a največ 15 minut, kar so obiskovalci razumeli. Obvezna je uporaba mask v sanitarijah, in če je gost nima, mu ponudimo masko za enkratno uporabo.« Jazbinškova je še pojasnila, da je med obiskovalci največ domačinov, ki imajo letne vstopnice. »Letos je bilo kar nekaj gostov iz Domžal, ker tam niso odpirali bazena. Zabeležili smo še nekaj tujih obiskovalcev, ki so bili nastanjeni v sosednjem kampu in hostlu,« je še dodala.

Več razkuževanja in čiščenja

Preventivni ukrepi, ki jih je za delovanje bazenov in kopališč uvedel NIJZ, pa po besedah Aleša Klementa, predsednika Plavalnega kluba Radovljica, ki upravlja bazen v Radovljici, vplivajo predvsem na višje stroške in manjše udobje obiskovalcev. »Nekoč smo obiskovalcem ponudili stole in ležalnike, danes to ni mogoče. Poleg tega je vstop mogoč le z ene strani. Več je razkuževanja in čiščenja, kar pomeni tudi večje stroške,« je dejal Klement.

Obiskovalci dobro sprejeli ukrepe

Obiskovalci so po mnenju vseh treh sogovornikov ukrepe sprejeli pozitivno, pritožb niso beležili. Vsi so še poudarili, da so glede na situacijo s covidom-19 s sezono zadovoljni, hkrati pa upajo, da bodo naslednje leto lahko ponovno obratovali brez ukrepov. Njihove besede je potrdila Marija Zupanc s Kokrice, ki sicer redno obiskuje Letno kopališče Kranj. »Izkušnja je nedvomno drugačna, a za varnost je primerno poskrbljeno. Zdi se mi, da je kljub koronavirusu bazen precej obiskan. Popoldan je pred vhodom večmetrska vrsta obiskovalcev, ki čakajo na vstop,« je dejala Zupančeva in dodala: »Cene so ostale nespremenjene, je pa letos novost ta, da za kranjski bazen ni moč kupiti sezonske vstopnice. Na voljo je le deset vstopnic v kompletu po nižji ceni.«