Vse kmetijske poti vodijo na spletno »sejmišče«

Če bi se tradicija lahko nadaljevala, bi v teh dneh na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni potekal že 58. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, ki bi bil zanimiv tudi za številne gorenjske razstavljavce in obiskovalce. Še težje kot ta sejem gorenjski izdelovalci in prodajalci kmetijske in gozdarske mehanizacije ter kmetje pogrešajo sejma v Komendi. V tamkajšnjem konjeniškem klubu so najprej odpovedali spomladanski sejem in nato še jesenskega ter ob tem že napovedali, da bo naslednji sejem predvidoma šele spomladi prihodnje leto. Podobno kot organizatorja sejmov v Gornji Radgoni in v Komendi so storili že tudi drugi prireditelji sejmov, ob zaostrovanju razmer, ki jih je povzročil novi koronavirus, pa lahko pričakujemo, da bo seznam odpovedanih sejmov in drugih množičnih kmetijskih prireditev samo še daljši.

V vsem slabem je vedno vsaj kanec dobrega. Koronarazmere so prisilile organizatorje sejmov in drugih množičnih prireditev k iskanju novih rešitev. Če smo nekdaj ob začetku Agre zapisali, češ 'vse kmetijske poti vodijo v Radgono', bi zdaj lahko 'vse poti vodijo na spletno »sejmišče«'. Prireditelji radgonskega sejma so že napovedali, da bodo pripravili Spletno Agro, ki bo tudi po ponovni uvedbi klasičnega sejma dopolnjevala sejemsko ponudbo. »Razstavljavci« bodo na »razstavišču« Spletne Agre lahko pol leta predstavljali svojo ponudbo, sodelovale bodo lahko tudi različne strokovne ustanove. In koliko bo »obiskovalcev«? Če bo spletna ponudba zanimiva, jih bo morda še več kot na sejmih v klasični obliki.

Odpovedi sejmov so predvsem velik (finančni) udarec za prireditelje, ki se preživljajo zgolj s sejemsko dejavnostjo, a seveda tudi za razstavljavce, ki so na sejmih »v živo« predstavljali svojo ponudbo in neposredno navezovali stike s kupci. Koronarazmere so tudi njih spodbudile k iskanju novih prodajnih poti in rešitev. Kot zelo varna oblika spoznavanja njihovih novosti in navezovanja stikov s kupci so se pokazali splet in družbena omrežja, a predvsem starejši kmečki gospodarji, ki še prevladujejo na kmetijah, so teh poti bolj malo vešči.

Da kmetje zaradi koronavirusa ne bodo mogli na sejme, je »mala stvar« v primerjavi z nekaterimi drugimi spremembami, ki so jih prinesle koronarazmere. Predvsem mlajši in bolj podjetni kmetje so že razumeli pomembno sporočilo koronakrize – kupujte lokalno hrano in dopustujte doma, na turističnih kmetijah, in so temu že prilagodili svojo ponudbo in poslovanje.