Robert Kranjec v vlogi izdelovalca skakalnih dresov / Foto: Tina Dokl

S skakalnice za šivalni stroj

Robert Kranjec je v skakalni reprezentanci drugo sezono v vlogi tehnologa, izdelovalca dresov. Če je prej nešteto ur preživel tudi na kranjski skakalnici, jih sedaj v prostorih pod njo – za šivalnim strojem.

Kranj – Nekdanji skakalni as Kranjčan Robert Kranjec je smučarskim skokom v tekmovalnem smislu v slovo pomahal marca lani na poletih v Planici – pri 37 letih. Kaj kmalu je bilo znano, da ostaja v skokih. V reprezentanci je dobil vlogo tehnologa, izdelovalca dresov, ki jo opravlja drugo sezono.

Obiskali smo ga na njegovem delovnem mestu v prostorih pod skakalnico v Kranju. Na industrijskem šivalnem stroju je izdeloval drese za testiranja, ki jih skakalci opravljajo v poletnem času. »V Nemčijo sem šel po materiale, da ugotovimo, kateri material in katere barve skakalcem najbolj ustrezajo, da se potem vse pripravi za zimo,« je pojasnil Kranjec in dodal, da sta v Evropi dve podjetji, ki izdelujeta materiale za skakalne drese: eno je v Nemčiji, drugo pa v Švici. »Izberem glede na ponudbo in po občutku. Če so kakšne novosti, vzamem material v manjših količinah za nekaj dresov, potem pa, če je v redu, se gre nazaj iskat,« še pove.

Vsak skakalec ima že svoj kroj, nekaterim bolj ustreza v trupu bolj ozko, drugim široko ... Kranjec se nato z glavnim trenerjem moške A-reprezentance Gorazdom Bertoncljem in trenerjem Robijem Hrgoto dogovori, kaj bo kateri skakalec testiral, nato izdela dres, ki ga skakalec testira med samim skokom. Velik vpliv ima že sama barva dresa. »Vsaka barva ima svoje značilnosti, drugačno funkcijo. Potem je pa še tako, da je lahko že pri naslednji proizvodnji pri isti barvi funkcionalnost drugačna. Barva ima največji vpliv na hitrost. Nekatere so bolj gladke, druge bolj hrapave. Nekateri skakalci imajo raje počasnejše drese, drugi imajo boljše občutke, če gredo skozi zrak hitreje. Nekateri izberejo spredaj hitro in zadaj počasnejšo barvo ali pa obratno. Vse je odvisno od posameznika, od njegove tehnike skakanja. Lažje je, ko veš, kaj ti ustreza. Barvo izberejo skakalci. Trenutno za najhitrejšo velja bela,« je pojasnil.

Za izdelavo enega dresa potrebuje okrog dve uri. Dela je veliko, saj skrbi za vse skakalce in skakalke, ki trenirajo v okviru reprezentanc. Pomaga mu Irma Štamcar. In ko se začne sezona, je dela še več. »Tukaj smo tudi po dvajset ur na dan. Zima je obdobje, ko se izdelujejo dresi, sedaj so v izdelavi testni. Tekmovalci so lani načeloma na vsaki drugi tekmi imeli nove drese,« je dejal. Pri delu mu še kako prav pridejo tudi znanje in izkušnje skakalca. Šivanja se je učil tudi v srednji šoli. Ni le frizer, obiskoval je tudi tekstilno šolo.

V svoji novi vlogi uživa. »Trenutno pomagam reprezentantom – in to delo mi je všeč,« je povedal Kranjec, ki je po skakalni karieri ostal športno aktiven. Njegov prvi šport je sedaj cestno kolesarstvo. V nogah ima letos okrog osem tisoč kilometrov, kar je več kot lani. Je član KD LPP in se udeležuje tudi tekmovanj. Letos smo ga tako videli na dirki na Stari vrh, za kaj več pa mu zaradi družinskih obveznosti ni uspelo. Poletje je izkoristil tudi za nekaj dopusta, ki ga je z družino preživel v Sloveniji.