V Bohinju so imeli gasilci največ dela s podrtim drevjem. / Foto: PGD Bohinjska Bistrica

Zaradi neurja največ težav v Bohinju

Prehod fronte je v nedeljo dopoldne prinesel neurja z močnim vetrom tudi na širšem območju Gorenjske. Največ preglavic so imeli v Bohinju, kjer so gasilci posredovali na enaindvajsetih lokacijah.

Bohinjska Bistrica – Največ preglavic s podrtim drevjem, z odkrivanjem streh, s poplavljanjem meteorne vode in z nanosi kamenja, ki so jih v nedeljo dopoldan povzročala krajevna neurja, so imeli v občini Bohinj, številne gasilske enote in komunalna podjetja pa so bila na delu tudi v občinah Gorje, Bled, Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica, Tržič, Jezersko in Železniki. Podrta drevesa so tudi ovirala promet, predvsem na višje ležečih cestah. Na Pokljuki je na primer med podrtim drevjem obstal avtobus.

Že v zgodnjem dopoldnevu so v nedeljo močni sunki vetra pustošili predvsem po Bohinju. Kot je povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Silvo Režek, je res hudo pihalo približno dvajset minut, posledice pa so bile predvsem podrto drevje, ki je oviralo promet po celotnem območju občine, in odkriti deli streh, zlasti na območju Bohinjske Bistrice. V Bohinjski Češnjici je veter podrl kozolec.

»Aktivirana so bila gasilska društva iz Bohinjske Bistrice, Stare Fužine, Češnjice, Koprivnika in z Gorjuš, skupaj okoli petdeset gasilcev, ki so posredovali na 21 lokacijah, od tega na dvanajstih v Bohinjski Bistrici. Do enih popoldan smo večino zadev že sanirali,« je povedal Režek, in dodal, da tokratno neurje v Bohinju k sreči ni povzročilo toliko škode kot neurja v preteklih letih.

Prav zato, ker je tovrstnih naravnih ujm v zadnjem obdobju več in tehnična posredovanja prihajajo vedno bolj v ospredje, pravi Režek, so gasilci nanja tudi vedno bolje pripravljeni, prav tako pa tudi prebivalci Bohinja, ki večinoma v takšnih situacijah reagirajo mirno in prisebno.

Prostovoljni gasilci iz Kranjske Gore so od 10. ure naprej posredovali šestkrat, je razložil predsednik tamkajšnjega gasilskega društva Peter Hojnik. »Dvakrat smo posredovali zaradi odkritja strehe, enkrat zaradi podrtega dimnika, na treh lokacijah pa smo bili zaradi odstranitve podrtega drevja,« je povedal Hojnik. Kot je dodal, takih sunkov vetra v Zgornjesavski dolini niso vajeni. »Zaradi močnega vetra smo morali večkrat prekiniti tudi intervencije, v katerih smo uporabljali gasilsko avtolestev,« je še razložil.

Na Jezerskem pa so bili gasilci na delu večino dneva. »Zaradi podrtega drevja je bila cesta na Jezerski vrh zaprta pol ure. Zabeležili smo še dve poškodovanji avtomobilov in štiri intervencije na strehah, s katerih je padlo po nekaj strešnikov, pri eni hiši pa je poškodovalo tudi žleb in delno še streho,« je povedal poveljnik PGD Jezersko Robi Kaštrun. »Na Jezerskem smo navajeni močnejšega vetra, zato v nedeljo za naše gasilce ni bilo nič posebnega,« je še dejal.