Udeleženci delavnice na Dvoru Jezeršek / Foto: BSC Kranj

Poraba rib pod povprečjem

Z operacijo Gorenjske ribe želijo partnerji projekta spodbuditi zdravo prehranjevanje in večjo porabo rib in izdelkov iz gorenjskih rib.

Kljub dolgoletni tradiciji ribogojstva na Gorenjskem in vzreji več kot petdeset ton sladkovodnih rib na leto je njihova poraba še vedno majhna.

Spodnji Brnik – Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj je v okviru projekta Gorenjske ribe na Dvoru Jezeršek v sredo organizirala prvi posvet z delavnico. Na posvetu so projektni partnerji poudarili izzive ter priložnosti ribje prehrane, predvsem z vidika uvajanja zdravih ribjih jedi v javne kuhinje šol, vrtcev, domov za ostarele in bolnišnic. Na kulinarični delavnici je kuharski mojster Luka Jezeršek predstavil sestavine in postopke priprave 12 ribjih jedi, med katerimi so udeleženci izbrali osem jedi, ki bodo odslej rdeča nit nadaljnjih kulinaričnih delavnic z različnimi deležniki. V sklopu Akademije Jezeršek pa bodo tudi v prihodnje izvedli več brezplačnih kulinaričnih delavnic s poudarkom na promociji ribje prehrane.

Z operacijo Gorenjske ribe želijo partnerji projekta (poleg BSC Kranj še Jezeršek gostinstvo, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Kranj in Vodomec proizvodnja, storitve in trgovina) izboljšati raven zdravih prehranjevalnih navad ter pospešiti lokalno verigo od ribogojca do krožnika. Kljub dolgoletni tradiciji ribogojstva, vzreji več kot petdeset ton sladkovodni rib letno na Gorenjskem in ozaveščanju o zdravih prehranjevalnih navadah partnerji projekta namreč opažajo, da je poraba rib in ribjih prehrambnih izdelkov iz gorenjskih rib še vedno majhna.

»Poraba rib v Sloveniji in tudi na Gorenjskem je močno pod evropskim povprečjem. Razlogi so tako kulturni kot zgodovinski, v mnogo primerih pa tudi začinjeni z različnimi miti o težavnosti priprave rib. Z izvedbo različnih kulinaričnih delavnic na Akademiji Jezeršek in praktičnih delavnic v gorenjskih ribogojnicah bomo prebivalstvu poizkušali razbiti mite o zahtevni pripravi rib in jih tudi seznaniti z rejci rib in njihovimi prizadevanji po proizvodnji zdrave hrane,« je med drugim povedal Mitja Kadoič iz KGZ – Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj.

Operacija Gorenjske ribe je bila odobrena na drugem javnem pozivu LAS Gorenjska košarica. Ta je v višini 85 odstotkov sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Skupna vrednost operacije znaša dobrih 277 tisoč evrov.