Rejci goved in njihove stanovske organizacije opozarjajo na nizke odkupne cene goved.

Nevzdržno pri prireji mesa

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije opozarjajo državo na nevzdržne razmere v prireji govejega mesa. V Sindikatu kmetov Slovenije zahtevajo od države, da ponovno začne spremljati maloprodajne cene živil in vzpostavi poštena razmerja v verigi od kmeta do kupca.

Po podatkih agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja je bila v 34. letošnjem tednu (med 17. in 23. avgustom) povprečna odkupna cena za klavni trup od enega do dve leti starega goveda razreda R3 295,20 evra za sto kilogramov, lani v enakem tednu 340,9 evra in predlani 352,12 evra.

Kranj – Rejci goved in njihove stanovske organizacije – govedorejska društva – že dlje časa opozarjajo na nevzdržno stanje v prireji mesa, predvsem na nizke odkupne cene in na zastoj pri odkupu pitanega goveda. Ker jim prihodek od prireje ne omogoča, da bi nabavljali nova teleta in jih redili, grozijo, da bodo prenehali pitanje goved. O tej problematiki je pred nedavnim razpravljal tudi strokovni odbor za govedorejo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, na te probleme in še na nekatere druge pa so na četrtkovi novinarski konferenci opozorili tudi v Sindikatu kmetov Slovenije.

Zbornični strokovni odbor za govedorejo je soglasno pozval Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij in Gospodarsko interesno združenje mestne industrije Slovenije, da takoj začneta pogajanja s kupci za zagotovitev ustreznega razmerja cen in za plačevanje v višini lastne cene goved. Od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pričakuje, da bo za obdobje od začetka razglasitve epidemije novega koronavirusa do konca letošnjega leta pripravilo shemo pomoči za odkupljeno govedo, ki bo pokrila razliko med stroški prireje in odkupno ceno. Zahteva tudi analizo strukture cene v letošnjem letu ali vsaj v zadnjih sedmih mesecih in analizo masnih tokov, s katero bi ugotovili količino in kakovost v Slovenijo pripeljanega govejega mesa. »Ministrstvo naj takoj začne izvajati promocijo Izbrana kakovost za goveje meso in med pogoje za pridobitev pomoči pri ukrepih kmetijske politike vključi merilo spoštovanja poštenih cenovnih razmerij v verigi preskrbe s hrano,« pravijo v zbornici, kjer se tudi zavzemajo za to, da država zagotovi denar za obnovo manjših klavniških obratov in tudi za obnovo hlevov. Agencijo za varstvo konkurence so pozvali, da preveri morebitno kartelno dogovarjanje klavno-predelovalnih obratov glede višine odkupne cene, upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa k temu, da izvede nadzor nad označevanjem mesa. Varuhu odnosov v verigi preskrbe s hrano so predlagali, da v verigi preveri morebitne nepoštene prakse.

Sindikat: ne kritično, ampak alarmantno

Sindikat kmetov opozarja na nizke odkupne cene, ki večinoma ne pokrivajo stroškov pridelave oziroma prireje. »Stanje ni le kritično, ampak alarmantno. Kmet, ki poleg pridelave hrane skrbi tudi za videz pokrajine, si s svojim delom ne more pokriti stroškov, kaj šele omogočiti razvoja in zagotoviti sebi primernega dohodka,« opozarjajo v sindikatu in dodajajo, da potrošniki kljub temu kupujejo hrano po visokih cenah. Kmetje bodo v takšnih razmerah, ko je delo na kmetiji vse manj vredno in je po izračunu sindikata »v štruci kruha večji delež davka na dodano vrednost (DDV), kot je vreden kmetov del v obliki pšenice, začeli opuščati kmetovanje. Mladi v takšnih razmerah ne vidijo prihodnosti na kmetijah, saj ugotavljajo, da vse večji del standardnega dohodka predstavljajo plačila za ukrepe skupne kmetijske politike.

V sindikatu kmetov zahtevajo od države, da uvede masne bilance pri dobavah vseh prehranskih izdelkov, ponovno začne spremljati maloprodajne cene živil in vzpostavi poštena cenovna razmerja v verigi od kmeta do kupca, od trgovcev pa zahteva, da živila, ki si ne zaslužijo oznake »domače« in »slovensko«, prenehajo označevati s to oznako.