Eden od scenarijev je predvideval ukrepanje prvih posredovalcev zaradi hudih opeklin kmeta. / Foto: Simon Šubic

V Preddvoru so se tretjič zbrali prvi posredovalci

Na tretjem srečanju prvih posredovalcev je šestnajst ekip iz vse Slovenije tudi tekmovalo. Zanimanje za sodelovanje na srečanju izrazili tudi prvi posredovalci iz Hrvaške in Bosne.

Preddvor – Jezero Črnava v Preddvoru je bilo drugo leto zapored prizorišče srečanja prvih posredovalcev, prostovoljcev, večinoma iz vrst gasilcev, ki so usposobljeni za postopke oživljanja ter ukrepanje pri možganski in srčni kapi, hudih krvavitvah, odstranitvi tujkov iz dihal ... Že tretje letno srečanje po vrsti je organiziralo Društvo prvih posredovalcev, pred tremi leti ustanovljeno z namenom promocije pomena dela prvih posredovalcev v javnosti. Srečanje je zato namenjeno tudi širši javnosti, že od začetka pa ima tudi tekmovalni značaj. »Namen srečanja je tudi izobraževanje prvih posredovalcev, da se ti med seboj spoznavajo, kaj novega naučijo in izmenjajo izkušnje,« je razložil predsednik društva Dejan Rogelj. »Letos so se za udeležbo na srečanju zanimali tudi iz tujine, natančneje iz Bosne in Hercegovine ter iz Hrvaške, a sta obe ekipi zaradi protikoronskih ukrepov morali sodelovanje odpovedati. Upamo, da ju bomo lahko gostili že na naslednjem srečanju,« je dodal.

V Sloveniji je sicer po neuradnih informacijah že okoli osem tisoč certificiranih prvih posredovalcev različnih starosti in smo na tem področju med najbolj naprednimi evropskimi državami, je povedal Rogelj. Mrežo prvih posredovalcev vodijo zdravstveni domovi, ki poskrbijo tudi za njihovo usposabljanje. »Prvi posredovalci do izraza najbolj pridejo v oddaljenih krajih, kjer reševalno vozilo potrebuje več časa za prihod. Njihovo posredovanje je pomembno predvsem ob srčnih zastojih, hudih krvavitvah in podobnih primerih, kjer šteje vsaka minuta,« je še razložil.

Letos se je v tekmovanju pomerilo šestnajst ekip iz vse Slovenije. Večinoma so prišle iz vrst prostovoljnih gasilcev, po eno ekipo pa sta prispevali še Policijska uprava Kranj in Gasilsko reševalna služba Kranj. Tekmovalci so morali pokazati svoje znanje na osmih različnih scenarijih, ki so odsevali realne primere, v katerih prve posredovalce praviloma aktivirajo. V enem od scenarijev so morale tričlanske ekipe veslati in nato zaustaviti hude krvavitve pri zabodeni osebi. Čakal jih je tudi spust po vrvi in reanimacija otroka, ki se je utopil v vodi, pomagati so morali kmetu, ki ga pri popravilu traktorja opeče olje. Pomagali so osebi, ki so jo popikale ose, pa mladostniku, ki je imel srčni zastoj zaradi zaužitja prepovedanih poživil, poškodovanemu gozdarju s srčnim zastojem, dojenčku s tujkom v dihalih in nezavestni mami. V enem od scenarijev je prišlo do zastrupitve z monoksidom, v zadnjem pa je pri odbojki žoga v glavo zadela otroka, ki je pri tem doživel srčni zastoj. Največ znanja je pokazala ekipa iz Ivanjega sela, drugi so bili prvi posredovalci iz Cerknice in tretji iz Vodic.

Poleg tekmovanja so si obiskovalci lahko ogledali reševalno in gasilsko vozilo, se učili oživljanja v mobilni simulacijski enoti SIM Centra, jahali konje, na ogled pa je bila tudi reševalna vaja v traktorski nesreči z vozom hlodov.