Nuška Čakš Jager na današnji novinarski konferenci

Rekordno število testiranj in tudi okuženih

Nekateri preiskovanci na rezultate testa na okužbo z novim koronavirusom čakajo več dni, kar naj bi odpravili z dodatnimi kadrovskimi okrepitvami, je napovedal uradni vladni govorec Jelko Kacin. A skrbi ostajajo: kako zagotoviti učinkovitost javnega zdravstva za druga bolezenska stanja?

Ljubljana – Uradni vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci napovedal dodatno kadrovsko okrepitev tudi v pooblaščenih laboratorijih, ki preiskujejo okužbe s SARS-CoV-2, saj ti delujejo na skrajnih mejah svojih zmogljivosti. Včeraj so opravili rekordno število testiranj, 2560, rezultat pa je tudi rekordno število pozitivnih na novi koronavirus v Sloveniji, kar 79. V naši okolici so nove okužbe potrdili v Kranju, Preddvoru, Kamniku in Domžalah. Po do zdaj znanih podatkih je bilo v Sloveniji včeraj pozitivnih še deset učencev in dva učitelja. Cilj je, da tudi preiskovanci dobijo rezultate testov v realnem času, ne pa da nanje čakajo tudi več dni, je povedal Kacin. Življenje se je po poletnih počitnicah vrnilo v vsakdanje tirnice, kar gre po njegovih besedah pripisati začetku novega šolskega leta, zagonu gospodarskih dejavnosti ... in tudi vnovičnemu vnosu virusa v nekatere domove za starejše občane. Poudaril je, da se mora tudi celoten zdravstveni sistem temu prilagoditi, a obenem dejal, da zdravstveni sistem na primarni in sekundarni ravni ne sme biti talec te bolezni. Danes popoldan se bo sestala vladna krizna skupina, ki bo še enkrat pregledala potrebne ukrepe in sistemske rešitve za zajezitev covida-19.

Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Nuška Čakš Jager je povedala, da nas pričakovani drugi val epidemije vodi v višje število obolelih. Kot je dejala, je veliko virov prenosa neznanega izvora: bodisi da se ljudje ne spomnijo, kje so se okužili, oziroma kontaktov ne želijo povedati. »Ta odsotek je bistveno višji, kot bi si želeli,« je opozorila, kajti to ne pripomore k temu, da bi uspešno zajeli ljudi, ki potencialno lahko širijo okužbe. Poleg tega je v tem času že prisotnih tudi več drugih respiratornih obolenj, zato je po njenem mnenju še toliko bolj treba zaščititi ranljive skupine in preprečiti dodatno obremenitev javnega zdravstva. Za katerega pa vemo, da že v normalnih okoliščinah »poka po šivih«.