Na odprtju razstave Raziskovanja Bosonogice in Obujčka, na sliki dr. Bojan Knific in Anže Bizjak. Razstava bo na ogled do 27. septembra. / Foto: Tina Dokl

Spomin na »šuštarje« ostaja živ

Letošnji Šuštarski praznik v Tržiču je bil nekoliko drugačen, kot smo ga bili vajeni skozi njegovo dolgoletno tradicijo. Nekaj večjih dogodkov je povezalo praznik: koncert pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž Kulturnega društva (KD) Jerbas, razstava Raziskovanja Bosonogice in Obujčka, ogled Tržiškega muzeja z bogatimi obrtnimi zbirkami ter prav posebna modna revija ...

Tržič – Ponosni na 'šuštarsko' tradicijo so tudi pevci ljudskih pesmi in godci ljudskih viž, ki so povezani v KD Jerbas. Pod vodstvom dr. Metke Knific Zaletelj so v četrtek pred Galerijo Atrij zapeli pesmi, skozi katere so obiskovalci lahko spoznali življenje nekdanjih 'šuštarjev' – čevljarjev. Pevci in godci posegajo po folklorni zakladnici manj znanih pesmi in poustvarjajo glasbo, kakršno so predniki sami sebi peli v predelektronski dobi. Koncert je bil hkrati uvod v tradicionalni Šuštarski praznik v Tržiču. Nadaljevali so ga z odprtjem obutvene razstave – za odrasle in otroke – Raziskovanja Bosonogice in Obujčka v Galeriji Atrij. In če sta Bosonogica in Obujček namišljena lika, pa je resnični avtor razstave dr. Bojan Knific, kustos v Tržiškem muzeju. »Sodelavci muzeja ves čas razmišljamo o tem, kako bi se zgodovina ljudi dotaknila, in večinoma se jih dotakne preko zgodb, ki prihajajo iz naših izkustev, življenja, predvsem iz naše preteklosti in dediščine. Ta razstava je prav to. Preko zgodb, ki jih nosita na svoj način Bosonogica in Obujček, in preko tudi bolj strokovnih besedil prikazujemo zgodovino obuvanja. Obutev ima tudi izjemno veliko simbolnih pomenov, pregovorov, pesmi ... Neverjetno je, kako so se obuvala zakoreninila v naših predstavah in kako na drugačen način, z drugimi besedami oziroma simbolno sporočajo stvari, ki s čevlji nimajo neposredne zveze ali pa je vsaj danes ne vidimo. Ne vemo velikokrat, kaj pomeni, da 'živiš na veliki nogi', pa boste na razstavi videli, da so včasih nosili čevlje, ki so imeli določeno konico in je zato človek 'živel na veliki nogi', ker si je lahko takšne čevlje privoščil in jih je smel nositi. Če smo pri slovenski zgodovini, potem je Tržič tisto mesto, ki je zaslovelo sredi 19. stoletja po izdelavi čevljev daleč naokrog,« je povzel Knific. Ilustracije je za zgodbo o Bosonogici in Obujčku izdelal sodelavec Tržiškega muzeja Anže Bizjak, razstavo je oblikovala Andrejka Belhar Polanc.

»Nismo želeli, kljub okoliščinam covida-19, da bi šla Šuštarska nedelja kar mimo nas. Zato smo sodelavci Tržiškega muzeja po svojih močeh in s pomočjo Občine Tržič pripravili lep program,« je dejala direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek. V soboto je bil tudi tržni dan v organizaciji Krajevne skupnosti Tržič, na angelsko nedeljo pa so povabili na ogled Tržiškega muzeja, kjer imajo med drugim najbogatejšo čevljarsko zbirko v Sloveniji, in obiskovalce pogostili s 'šmornom'. Zaradi okoliščin sta sicer odpadla glasbena lutkovna predstava za otroke in koncert Spopad harmonik, so pa popoldne pred Galerijo Atrij pripravili nekoliko drugačno modno revijo, ki jo je prav tako organiziral Bojan Knific. Povezal se je z več ustvarjalci, ki so predstavili tržiško čevljarstvo v preteklosti in sedanjosti.

Župan občine Tržič Borut Sajovic je poudaril, da so se časi spremenili, in temu se je treba prilagoditi tudi s Šuštarskim praznikom. »Dediščina čevljarstva ostaja po zaslugi Tržiškega muzeja in tudi sodobnih tržiških čevljarjev imamo še kar nekaj v Tržiču. Zagotovo bomo ohranili etnološko dediščino in spomin na čevljarstvo z nekaj programa, kulinariko in druženjem,« je napovedal župan. Na snidenje torej prihodnje leto tudi s povabilom Jane Babšek: »Pridite praznovat po šuštarsko.«