Red

Red in disciplina se povsod obrestujeta. Tako z manj vložene energije naredimo isti rezultat. Zanimivo, da pri naravnih pojavih, kjer vlada absolutni red, ne razpravljamo o njem, medtem ko pri družbenih pojavih in še posebej pri odnosih v zakonu, družini, v raznih skupnostih kar pozabimo na to zakonitost. Tako se nikoli ne sprašujemo o pravilnem in nepravilnem časovnem redu v našem osončju. Tudi ne razpravljamo o smiselnosti menjave letnih časov. Nihče si še ni prizadeval ustavljati, spreminjati plime in oseke. Nismo še srečali človeka, ki bi se pritoževal, ker voda teče navzdol.

Ljudje, ki so doživeli vojno, pripovedujejo o redu in disciplini. Človeška družba se je organizirala, da lažje živimo. Skupaj ustvarimo več kot posameznik. V podjetjih mora obstajati red in ve se, kdo je šef in kdo podrejeni. Zasebna lastnina postavlja pravila, ki se jih moramo držati. Kadar se reda ne držimo, sledijo takšne ali drugačne sankcije. Kjer ni (naravnega) reda, sistem razpade ali pa je manj učinkovit.

Zakaj se tega reda ne držimo pri odnosih? Verjetno zato, ker smo ali pomešali, zamenjali naravne vloge ali pa si jih napačno razlagamo. V družini pravila postavlja praviloma oče. To je njegova naravna vloga. Modri vodja vedno daje takšna navodila in naloge, da jih bodo drugi lahko izpolnjevali. Kadar pa naravno moško vlogo prevzamejo ženske, moški postane copata. Ona trpi, ker opravlja delo, ki ne izhaja iz njene naravne vloge. Prav gotovo lahko zapišemo, da so moški v preteklosti na nepravilen način prevzemali vlogo vodenja v družini. Prevzemali so jo s silo, z močjo, z ustrahovanjem in z nasilnim podrejanjem žena in otrok. Drugi so bili ustrahovani, oče pa je ostajal sam v svojem strahovladanju. Nato je prišla emancipacija, ki je vloge postavila na glavo. Ženske pogosto prevzemajo glavno besedo pri hiši, pri vzgoji otrok, pri organizaciji prostega časa, pri nakupih … Verjetno je to odgovor na stoletna ponižanja žensk v družbi in tudi v družinah. Tako so si mnoge ženske v družbi in v družinah izborile položaj, ki jim zagotavlja več moči, denarja, vpliva …, in pogosto imajo vse. Le moškega, ki bi jih ljubil in spoštoval, ni več.

Moški copata, ona šefica. To ni zdrava kombinacija ne zanju ne za otroke. Pravzaprav nihče v tem ne uživa, ker je to odklon od naravnih vlog. Moški radi prevzamemo glavno besedo, prija nam, ko nas žene v tem podprete. Ženske pa ste rade na ljubeč in spoštljiv način vodene. Tudi našim damam prija, da moški poskrbimo zanje, da priskrbimo denar in da nam dovolite in dopustite, da vas spoštujemo. Mi pa obupno potrebujemo kakšno vašo pohvalo in občudovanje našega dela. Naravne vloge moških in žensk morajo biti prepojene z ljubeznijo. Potem je sodelovanje lažje.