Gorenjca Luka Špik in Iztok Čop sta bila na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000 najboljša v dvojnem dvojcu. / Foto: Gorazd Kavčič

Slovenci imamo radi šport

V Sloveniji smo v sredo prvič zaznamovali dan slovenskega športa kot državni praznik. Na ta dan je minilo tudi dvajset let, odkar so športniki na olimpijskih igrah osvojili prve zlate kolajne za Slovenijo.

Bled – Na olimpijskih igrah v Sydneyju je 23. septembra leta 2000 zaigrala slovenska himna. Veslača Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec so prvič v samostojni Sloveniji osvojili zlate medalje. Njihov uspeh izpred dvajsetih let je Olimpijski komite Slovenije (OKS) v sodelovanju z veslaško in strelsko zvezo ter blejsko občino v sredo na Bledu počastil s športno-družabnim dogodkom. Udeležili so se ga tudi člani olimpijske odprave v Sydneyju in vidni predstavniki slovenskega športa. Štiri ekipe so se pomerile v strelskem izzivu, veslaški izziv pa je bil zaradi dežja odpovedan. Sledil je slavnostni del, kjer so z videoposnetki obudili spomin, prvim zlatim olimpijcem pa podelili olimpijski certifikat. »S ponosom in zadovoljstvom se spominjam tistih zlatih trenutkov. Uspelo nam je to, k čemur smo stremeli. Vloga favorita je bila tedaj veliko breme, drugo mesto bi za naju z Luko pomenil velik poraz,« je dejal Iztok Čop in komentiral še prvo praznovanje omenjenega državnega praznika: »Prav je, da imamo dan, ko športu zavestno namenimo večjo pozornost, pa ne le vrhunskemu športu, temveč vsem oblikam športnega udejstvovanja, tudi športni vzgoji mladih in dostopnosti športa.«

Na pobudo OKS – Združenja športnih zvez je Državni zbor Republike Slovenije 23. september razglasil za dan slovenskega športa, ki smo ga letos s številnimi športno-rekreativnimi dogodki za vse starosti počastili prvič. Praznik spodbuja Slovence in Slovenke, da s telesno aktivnostjo izrazijo svoj odnos do športnega udejstvovanja, ki ne le vzgaja, krepi zdravje in spodbuja pozitivne vrednote, temveč tudi povezuje Slovenijo, kar je dokazal nedavni kolesarski uspeh Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča. »Praznik je poseben zato, ker z njim dokazujemo, da imamo Slovenci šport resnično radi, in želimo si, da bi bil ta športni duh med nami prisoten vsak dan v letu,« je dejal predsednik OKS Bogdan Gabrovec.

Ob tem dnevu je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil državno odlikovanje zlati red za zasluge Atletski zvezi Slovenije ob stoletnici organiziranega delovanja atletike v Sloveniji kot množičnega in vrhunskega športa.