Pred koncertom v zaprtem prostoru, med njim in po njem veljajo ukrepi, ki zagotavljajo varno glasbeno doživetje. / Foto: Primož Pičulin

Pogrešali koncertne dogodke

V Šenčurju je po dolgem času moč obiskati koncerte v zaprtem prostoru. V športni dvorani je kot prva nastopila skupina Kvatropirci, teden dni zatem Luka Basi, obetamo pa si še koncerte Siddharte in Vlada Kreslina. Organizatorka dogodka nam je zaupala, kako je poskrbljeno za varnost, obiskovalci pa, ali imajo zadržke pri obisku koncerta.

»Glasbeniki se trudimo, da obiskovalcem ponudimo pristno glasbeno doživetje, in jim svetujemo, naj na koncertih uživajo ter se sprostijo, kot so se poprej.«

Šenčur – Šenčurska športna dvorana, v kateri je dovolj prostora za 1800 obiskovalcev, je bila zapolnjena manj kot tretjinsko, saj so po besedah organizatorke Maruše Korelc lahko v skladu z ukrepi za preprečevanje širjenja covida-19 sprejeli le 450 ljudi. »Poleg tega, da smo morali zagotoviti dvometrsko varnostno razdaljo tako pri prihodu kot tudi med sedišči, smo morali označiti tudi vse piktograme in v dvorani namestiti razkužila ter varnostna obvestila. Od odra do prve vrste mora biti osemmetrski razmik. Do sedišča obiskovalce pospremimo oziroma usmerimo. Po novem morajo ves čas koncerta nositi zaščitno masko. Novost je še ta, da bo ob prihodu stacionarna kamera vsem obiskovalcem izmerila telesno temperaturo. Tudi po koncertu velja poseben protokol izhoda, kjer je zagotovljena varnostna razdalja,« je varnostne ukrepe pojasnila Korelčeva in nadaljevala: »Organizatorju se priprava tovrstnega dogodka izplača le v primeru, da večino dela opravi sam. Agencije, ki bi uredila dvorano in vse drugo, si ne moremo privoščiti. Cene vstopnic so ostale enake, stroški pa so mnogo višji. Kljub vsemu se mi zdi pomembno, da dogodki so, saj ljudje potrebujemo zabavo. Opažam, da so obiskovalci nekoliko prestrašeni, predvsem starejše generacije. Pri premagovanju zadržkov pa je ključno zaupanje, zato jim organizatorji zelo odzivno in vestno odgovarjamo na vprašanja in pojasnjujemo vse ukrepe, ki bodo zagotovili varen obisk koncerta.«

V Šenčurju so drugo nedeljo v septembru nastopili Kvatropirci. Dva izmed štirih članov, Tomaž Krt in Samo Kališnik, pravita, da po sprostitvi ukrepov nastopajo več kot običajno. »Glasbeniki smo bili med epidemijo popolnoma omejeni, dela ni bilo, prihodka tudi ne. Bili smo sredi turneje, ko smo morali z danes na jutri odpovedati vse nadaljnje koncerte. Na drugi strani pa je država na nas popolnoma pozabila. Z Zavoda za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije smo pred kratkim dobili le sporočilo, da bomo iz rezervnega skalda dobili neke vrste pomoč, to je vse,« sta dejala sogovornika in dodala: »Trenutno imamo ogromno koncertov, nastopamo tudi ob sredah, četrtkih in petkih. Poleg tega smo skupina, ki prepeva na porokah, teh pa je kar veliko. Je pa na koncertih opaziti, da energija ljudi ni enaka, kot je bila pred pojavom koronavirusa, poleg tega je obiskovalcev mnogo manj. Glasbeniki se kljub vsemu trudimo, da jim ponudimo pristno glasbeno doživetje, obenem pa jim svetujemo, naj na koncertih uživajo in se sprostijo, kot so se poprej.«

Za Kranjčanko Nino Bovha in Jano Jereb s Trebije je bil to prvi koncert v času covida-19. »Pomislekov glede obiska koncerta nisem imela, saj mislim, da na tovrstnih dogodkih ni večje možnosti okužbe kot na drugih dogodkih in lokacijah. Za varnost je primerno poskrbljeno. V parterju je razmik med stoli dovolj velik, na tribunah bi bil morda lahko večji,« je dejala Nina Bovha, Jerebova pa je še dodala: »Pogrešala sem koncerte, ni prav, da so kulturno dogajanje popolnoma prepovedali. Tovrstnih glasbenih dogodkov bi morali biti še več, saj ljudje potrebujemo razvedrilo, obenem pa je prav, da podpremo slovenske glasbenike z obiskom njihovih koncertov.«