Udeleženci predstavitve so lahko slišali in si tudi ogledali, kako bo delovala pametna soseska. Marsikaj zanimivega o tem je predstavil tudi direktor podjetja 3fs Andraž Logar.

Pametna soseska Mlaka

Podjetja, ki so združila moči v pilotnem projektu Pametna Mlaka, so v prostorih Mestne občine Kranj prestavila zanimive digitalne rešitve, katerih namen je dvigniti kakovost bivanja.

Kranj – Na Mestni občini Kranj že nekaj časa sledijo usmeritvam pri vzpostavljanju Kranja kot pametnega mesta. Tako je nastal tudi konzorcijski projekt, njegovo vodenje pa je prevzelo podjetje Riko. Pri tem so uspešno sodelovala lokalna podjetja, in sicer 3fs, Iskraemeco, Komunala Kranj, Domplan, Elektro Gorenjska in Vigred, elektroinštalacije. K sodelovanju so pristopila prostovoljno in tako vsa potrebna sredstva za pilotni projekt zagotovila kot del svojega razvojnega vložka.

Za pilotno območje digitalizacije mesta so izbrali naselje Mlaka pri Kranju, saj se na tem območju v okviru projekta Gorki 2 ureja komunalna infrastruktura in so lahko ob tem namestili še okoljske senzorje, pametne števce za vodo in plin, elektriko in promet ter vse potrebno za pametno ureditev telekomunikacijske infrastrukture.

Vsa ta podjetja so prejšnji teden vodstvu Mestne občine Kranj ter članom Strateškega sveta za pametno mesto in pametno skupnost uradno predstavila uporabniške aplikacije. Te se bodo po dokončni vzpostavitvi projekta prikazovale ne le na zaslonih mobilnikov in tablic občanov (če si bodo aplikacijo naložili nanje), pač pa tudi na nadzorni plošči Mestne občine Kranj.

Celotna rešitev digitalizacije pametne soseske Mlaka je prikazana tudi s pomočjo virtualnega modela, tako imenovanega digitalnega dvojčka, ki simulira sisteme delovanja soseske s pomočjo pametnih rešitev.

Kot so povedali na predstavitvi, bo na primer moč v vsakem trenutku izvedeti vse o domači porabi električne energije in vode pa tudi o kakovosti zraka. Razsvetljava se bo prižigala in prilagajala moč osvetlitve glede na zunanje pogoje in dejanske potrebe, zato bo manj moteča za prebivalce. V primeru občutne spremembe trenda se bo lahko takoj preverilo, zakaj taka sprememba. Med drugim bo moč zaznati gibanje v jaških, ki bo posledica gibanja glodavcev, mogoče bo štetje glodavcev, napovedovanje trendov v prihodnosti, primerjava med podatki za izbrana časovna obdobja in podobno.

»Vsem se iskreno zahvaljujem za tvorno sodelovanje in željo, da sodelujejo z lokalnimi skupnostmi v mestni občini Kranj. Pokazali ste, kako lahko s sodobnimi informacijskimi rešitvami in vzpostavitvijo informacijske platforme izboljšamo kakovost življenja za občane, in sicer z boljšim informiranjem, sprotnim spremljanjem podatkov iz okolja, porabe energentov, prometa in še marsikaj drugega. In Mlaka je šele začetek. Pred nami je namreč tudi nova finančna perspektiva, ki bo po napovedih v veliki meri sofinancirala tovrstne projekte,« je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, ki je bil tako kot vsi drugi, ki so predstavljali pridobitve novega projekta, zelo zadovoljen zaradi odličnega sodelovanja lokalnega gospodarstva in javne uprave. »Takšni projekti in sodelovanja so prihodnost in temelj nadaljnjega razvoja mest, česar se v Kranju dobro zavedamo,« je poudaril župan in dodal, da je to prvi tovrstni primer v Sloveniji. In nekatere občine so že izrazile interes, da bi projekt in njegove prednosti kranjska občina predstavila tudi njim.