Predsednika Avstrije in Slovenije dr. Aleksander Van der Bellen in Borut Pahor ter koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser na slovesnosti v Celovcu / Foto: Gorazd Kavčič

Stota obletnica koroškega plebiscita

Na današnji svečanosti v Celovcu se je predsednik Republike Avstrije dr. Aleksander Van der Bellen v imenu Avstrije tudi v slovenščini opravičil Slovencem za krivice zaradi zamude pri uresničevanju ustavnih pravic.

Celovec – V znameniti Dvorani grbov v deželnem dvorcu v Celovcu je bila danes, v soboto, osrednja slovesnost v počastitev stote obletnice koroškega plebiscita, na katerem so se prebivalci južnega dela Koroške (z izjemo Celovca) odločali, ali bodo živeli v novi Republiki Avstriji ali v Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev. Skoraj šestdeset odstotkov, med njimi tudi okrog deset tisoč Slovencev, je glasovalo za življenje v Avstriji, štirideset odstotkov pa za priključitev tega dela Koroške h Kraljevini SHS. Okrog sto tisoč Slovencev je ostalo zunaj matične domovine, Koroška in z njo Avstrija pa je dobila meje, ki veljajo še danes. Zato je razumljivo, da je za Koroško obletnica plebiscita praznik, za Slovence pa dan, ko se jim je kljub obljubam o enakopravnosti in pravicah spremenilo življenje do take mere, da jih je tam danes le še desetina v primerjavi s številom v času plebiscita.

Svečanosti v Celovcu sta se prvič skupaj udeležila predsednika Republike Slovenije Borut Pahor in predsednik Republike Avstrije dr. Aleksander Van der Bellen, ki je v svojem govoru pokazal, da je državnik in demokrat velikih razsežnosti: v nemščini in v slovenščini se je Slovencem opravičil za vse krivice in zamude pri uresničevanju njihovih ustavnih pravic. Dolgega aplavza sta bila deležna tudi slovenski predsednik Borut Pahor in predsednik Zveze slovenskih organizacij Manuel Jug, ki je govoril v imenu slovenske narodne skupnosti. Sploh je bila celotna svečanost izvedena dostojanstveno in dvojezično, brez nekdanjega običajnega hrumenja zoper slovenščino in Slovence.

Predsednika obeh držav sta v spremstvu koroškega deželnega glavarja dr. Petra Kaiserja, avstrijske ministrice za ženske in integracijo dr. Susanne Raab in slovenske ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helene Jaklitsch obiskala Slomškovo hišo v Celovcu, kjer je Mohorjeva v nekdanjem samostanu uredila prve dvojezične jasli v Celovcu, dvojezični vrtec in dijaški dom. Predsednika sta malčkom podarila igrače in učila. Ministrici dr. Susanne Raab in dr. Helena Jaklitsch sta obiskali tudi Šentjakob v Rožu, kjer je občinski svet odločil, da postavi 22 dvojezičnih krajevnih tabel in kažipotov.

Celovška svečanost, spremljali so jo tudi demonstranti, ki so opozarjali na neuresničevanje pravic Slovencev na Koroškem, je bila dokaz, da želi Koroška nadaljevati začeto pot sožitja različnih narodov in jezikov, ki pa ne bo mogoča brez uresničevanje pred sto leti in kasneje zapisanih pravic Slovencev kot državljanov Avstrije.