Tako kot Pšata povezuje ljudi petih občin, so se na simbolni ravni, s prepletom traku, povezali tudi župani. / Foto: arhiv Občine Mengeš

Pšata – ukročena trmoglavka

Člani študijskega krožka Etno – fletno so posneli dokumentarni film o Pašti, reki, ki teče skozi občine Cerklje, Komenda, Mengeš, Trzin in Domžale.

Jablje – Na gradu Jablje je nedavno potekala projekcija in predstavitev dokumentarnega filma Ukročena trmoglavka, življenje ob Pšati: od izvira do izliva, ki so ga posneli člani študijskega krožka Etno – fletno iz Trzina.

V dokumentarcu so avtorji predstavili številne podrobnosti iz življenja reke in tudi prebivalcev petih občin, ki so se naselili ob njej. Reka je v preteklosti poganjala številne mline in žage, kasneje pa tudi industrijske obrate. Tako je na območju današnjega Ince v Mengšu poganjala prvo tovarno kartona v Sloveniji, njeno moč pa so izkoriščali za pridelavo ledenih plošč za hlajenje mesa. Reka je bila pomembna tudi za gospodinjstva, saj so se prebivalci v njej kopali in tudi prali perilo.

Pšata pa ni bila le pomemben vir energije za prebivalce, obrt in industrijo, temveč predstavlja tudi naravno okolje številnim živalskim in rastlinskim vrstam. Ustvarjalci filma so opozorili na številna mokrišča ob reki, ki so bila v preteklosti izsušena, s čimer smo izgubili del pestrosti njenega ekosistema. Številne živali in rastline so danes precej redke. Med njimi so posebno pozornost namenili žerjavčku – močvirskemu tulipanu, mesojedi rastlini rosiki in drugim. Ob bregu reke pa še danes stoji topol z enim največjih obsegov pri nas, ki je predlagan za naravno znamenitost.

Film je režirala mentorica študijskega krožka Branka Urbanija, pri ustvarjanju pa so sodelovali člani Rok Vojska, Urška Tavčar, Jožica Rihter, Simon Prosen, Ksenja Prosen, Joži Valenčak, Špela Mljač, Dragica Kosterov, Ljubo Majcen, Miha Velepec, Debora von Kastelmur in Daria Borovski. Z nasveti pri pripravi scenarija je ustvarjalcem pomagal izkušeni novinar RTV Slovenija Miro Štebe, za snemanje in montažo pa je poskrbel Vid Merčun.