Želijo spremembo zakonodaje

Posvetovalna komisija za reševanje problematike priseljevanja v mestno občino Kranj na čelu z županom Matjažem Rakovcem je državnemu zboru poslala pobudo za spremembo zakonodaje.

Eden od predlogov komisije je tudi, da je potrebna uskladitev zakonodaje za tujce, pri čemer je koriščenje socialnih pravic in transferjev možno po petih letih stalnega bivališča in dejanskega prebivanja.

Kranj – O pereči problematiki čezmernega priseljevanja tujcev iz tako imenovanih tretjih držav so kranjski svetniki govorili na septembrski seji mestnega sveta in podprli namero za spremembo zakonodaje, ki ureja področje tujcev. Na kranjski občini so ustanovili tudi posvetovalno komisijo, ki se ukvarja s problematiko čezmernega priseljevanja tujcev, k sodelovanju pa so povabili območno službo Zavoda RS za zaposlovanje, Upravno enoto Kranj, Center za socialno delo Gorenjska, kranjski finančni urad Finančne uprave RS, sektor uniformirane policije in sektor kriminalistične policije pri Policijski upravi Kranj. Kot pravijo, je njihova skupna ugotovitev, da izredno dobro organizirana mreža agentov izkorišča ohlapno in pomanjkljivo zakonodajo na področju priseljevanja tujcev iz držav zunaj območja Evropske unije in omogoča zlorabo socialnih transferjev in pravic različnim skupinam ljudi, ki velikokrat sploh ne živijo v Sloveniji, ampak so pri nas prijavljeni le fiktivno.

»Na lokalnih nivojih imamo zaradi številnosti priseljencev, ki v veliki meri sploh ne poznajo slovenskega jezika, vse več težav na področju vrtcev, šol, zdravstva in posledično tudi pri zagotavljanju kakovosti bivanja vseh občanov in občank,« v pobudi za spremembo zakonodaje Državnemu zboru Republike Slovenije oziroma njenemu predsedniku Igorju Zorčiču pravijo pri posvetovalni komisiji za reševanje problematike priseljencev v mestni občini Kranj.

Pobudo za spremembo zakonodaje, ki bi omejila priseljevanje oseb iz tako imenovanih tretjih držav in s tem povezane zlorabe pri prijavah bivališč in pridobivanju socialnih transferjev, je podpisal kranjski župan Matjaž Rakovec, poslali pa so jo minulo sredo. V njej je zapisanih kar 24 konkretnih predlogov – od tega, da je treba natančneje preverjati tujce že pri prehodu meje, do natančnega preverjanja dokumentacije o izobrazbi ter seveda odločanje o stalnem oziroma začasnem bivališču, ki bi ga lahko upravne enote tudi preverjale, saj je to sedaj v domeni centrov za socialno delo. V pobudi med drugim navajajo, da je treba določiti minimalne bivalne standarde, vsi tujci pa naj bi ob prvem podaljšanju dovoljenja za začasno bivanje oziroma najkasneje po enem letu opravili izpit iz osnovnega znanja slovenskega jezika, ob pridobitvi dovoljenja za stalno bivanje pa izpit iz naprednega znanja slovenskega jezika. V pobudi za spremembo zakonodaje predlagajo še druge novosti glede prijave prebivališča pa tudi spremembe pri nadzoru nad tujci in sistemski nadzor nad delodajalci, ki zaposlujejo tujo delovno silo. Kot nujno predlagajo tudi vzpostavitev sistema obveščanja glede (ne)šolanja šoloobveznih otrok in fiktivnih vpisov v srednje šole.

Kot pojasnjujejo na kranjski občini, od koder so dopis poslali tudi predsedniku vlade Janezu Janši, je urad predsednika vlade zadevo že takoj naslednji dan predal ministrstvu za notranje zadeve ter ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in jih prosil, da posredovano pobudo proučijo ter v okviru svojih pristojnosti pripravijo odgovor.