Viseči most, ki povezuje naselji Vikrče in Medno, torej dve občini, je bil zgrajen pred 86 leti. Vpisan je v register kulturne dediščine. / Foto: Peter Košenina

Obnova visečega mostu

Viseči pokriti most, ki od leta 1934 povezuje naselji Vikrče in Medno, naj bi bil obnovljen najkasneje ob izgradnji kolesarske povezave med Medvodami in Ljubljano.

Več kot devetdeset metrov dolgo leseno mostišče nosita nosilca iz armiranega betona s kabli, ob straneh je zavarovano z ograjo, zanimivo pa je tudi, ker je pokrito z dvokapno streho. Zgrajeno je bilo leta 1934 po načrtih inženirja Stanka Dimnika.

Medvode – Viseči most med Vikrčami in Mednom čez reko Savo, ki je namenjen pešcem in kolesarjem in je vpisan v register kulturne dediščine, je potreben obnove. Zgrajen je bil leta 1934, temeljito obnovljen pa pred štiridesetimi leti.

Več kot devetdeset metrov dolgo leseno mostišče nosita nosilca iz armiranega betona s kabli, ob straneh je zavarovano z ograjo, zanimivo pa je tudi, ker je pokrito z dvokapno streho. Zgrajeno je bilo po načrtih inženirja Stanka Dimnika. Pred njegovim odprtjem so domačini in drugi Savo na tem delu prečili z brodom. Solastnici mostu sta Mestna občina Ljubljana in Občina Medvode. Meja med občinama namreč poteka po sredini reke Save. Zaradi slabega stanja nekaterih delov mostu občini načrtujeta njegovo obnovo. »V prvi fazi je bila izdelana statična presoja in pripravljen predlog ukrepov za sanacijo. Iz izdelane dokumentacije izhaja, da je bila konstrukcija izdelana skladno z veljavnimi predpisi, da so leseni elementi konstrukcije ustrezni, da vse dimenzije lesenih elementov ustrezajo. Na armiranobetonskih elementih ni zaznati poškodb, ki bi pomenile prekoračitev njihove nosilnosti,« pojasnjuje Katja Gomboši Telban, svetovalka župana Medvod za investicije in evropske projekte, in nadaljuje: »Predlaga se, da se najprej zamenjajo poškodovana kritina strehe, nekaj špirovcev in letev, prav tako poškodovane in deloma deformirane podnice. Predlaga se tudi, da se izvede podrobni pregled brvi s poudarkom na preiskavah in pregledu armiranobetonskih pilonov, jeklene nosilne vrvi, lesenih spodnjih delov mostu in detajli obešanja lesene konstrukcije na vešalke.«

Kot še odgovarja Gomboši Telbanova, je za nadaljnji pregled brvi Mestna občina Ljubljana že pridobila ponudbo, katere vrednost, ki odpade na Občino Medvode in MOL, presega dvajset tisoč evrov. »Iz tega razloga smo Mestni občini Ljubljana sporočili, da sem nam po našem mnenju zdi prejeta ponudba visoka in da jo bomo poskušali dobiti še od kakšnega drugega izvajalca, sicer bomo glede na vrednost naročila morali izvesti postopek javnega naročanja. S tem se je Mesta občina Ljubljana strinjala. Trenutno smo tako v postopku zbiranja ponudb.«

Na Občini Medvode še pravijo, da bo obnova visečega mostu realizirana najkasneje ob izgradnji kolesarske povezave med Medvodami in Ljubljano. Občina Medvode namreč v sklopu projektov iz naslova Dogovora za razvoj regij prijavlja prav kolesarsko povezavo, ki bo povezala obe občini s kolesarsko stezo ob reki Savi. Vstop v občino Medvode iz Ljubljane pa je prav po visečem mostu v Mednu. Začetek del na tem projektu je načrtovan v prihodnjem letu.