Posebna domoznanska zbirka Prešerniana se začne že z rokopisom Prešernove Glose na pročelju Mestne knjižnice Kranj.

Poseben Domfest o posebnih zbirkah

Pod naslovom Posebne domoznanske zbirke – izzivi in priložnosti bo v četrtek v organizaciji Mestne knjižnice Kranj potekal šesti Festival domoznanstva Domfest. Zaradi aktualnih razmer bo potekal na spletu.

Kranj – V Mestni knjižnici Kranj se letos med drugim spominjajo tudi sedemdesete obletnice ustanovitve Okrajne študijske knjižnice, ki je za eno od nalog že od vsega začetka imela tudi zbiranje domoznanskega gradiva. Ko so v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja osrednje območne knjižnice začele prejemati tudi tako imenovani obvezni izvod tiskov, ki so izšli v Sloveniji, so posebne domoznanske zbirke začele dodatno pridobivati pomen. Knjižnice zbirke oblikujejo, obdelujejo in hranijo kot odraz zgodovinskih, ekonomskih, geografskih, političnih in drugih posebnosti okolja, v katerem delujejo.

Domoznanci iz slovenskih splošnih knjižnic se od leta 2009 naprej vsako drugo leto srečujejo na festivalih domoznanstva, kjer poudarjajo vsebine, s katerimi se srečujejo pri svojem delu in so pomembne za razvoj dejavnosti. Tokrat je organizacijo prevzela Mestna knjižnica Kranj, pri pripravi dogodka in zbornika pa sodeluje s Sekcijo za domoznanstvo in kulturno dediščino pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije in z bibliotekarji iz drugih osrednjih območnih knjižnic.

»Za organizacijo Domfesta smo se odločili prav zaradi okrogle obletnice študijske knjižnice, raziskava njene zgodovine bo tudi eden naših prispevkov na festivalu, povezali pa jo bomo s siceršnjimi našimi domoznanskimi zbirkami,« je povedala Jana Zeni Bešter, vodja oddelka za delo z uporabniki, ki vodi tudi organizacijsko ekipo festivala ter uredniški odbor zbornika, ki ga bodo pripravili. »Naj tu omenim naši posebni zbirki Prešerniano in Starine, ki sta res posebni in nas ločita od ostalih knjižnic. Prva je najbrž naša najpomembnejša zbirka, snovati pa sta jo začela že Stanko Bunc in France Drolc. V zbirki imamo dva izvoda originalnih Prešernovih poezij iz leta 1847, v enem celo ročno napisano posvetilo tiskarja Blaznika, imamo množico izdaj, povezanih s pesnikom, tudi prevodov njegovih poezij. Tudi sicer smo na neki način zavezani pesniku, saj se ponašamo z rokopisom njegove Glose na pročelju knjižnice.«

V drugi pomembni zbirki Starine so knjige, ki so izšle do leta 1900. Knjižnica se ponaša z originalnim izvodom Dalmatinove biblije iz leta 1584, ki so jo pred leti restavrirali, imajo tudi dve inkunabuli s konca 15. stoletja in bogato bibliofilsko zbirko z reprodukcijami znanih starejših izdaj … Poleg omenjenih je tu še osnovna domoznanska zbirka s knjigami, zemljevidi, članki, notami in drugimi tiski ter zvočnimi in video nosilci, ki se nanaša na področje Gorenjske.

Festival na spletu

Zaradi aktualnih razmer bo Domfest prestavljen v virtualno okolje na splet. Na festivalu bo sodelovalo okoli petdeset udeležencev iz različnih knjižnic, pristope pri delu s posebnimi zbirkami pa bo s pomočjo spletne platforme lokalnega ponudnika predstavilo 15 avtorjev. V 15-minutnih prispevkih bodo poleg člankov o zbirkah kulturne dediščine v slovenskih knjižnicah predstavili še prakso obdelave zapuščinskih in rokopisnih fondov ter posamezne posebne zbirke.

Nina Jamar in Nataša Kokošinek iz Občinske knjižnice Jesenice bosta predstavili domoznansko dejavnost in posebne domoznanske zbirke njihove knjižnice, enako Damjan Mulej iz Knjižnice A. T. Linharta Radovljica, kranjske posebne zbirke pa Marjeta Gros in Anka Vojakovič Zupan. Med drugim bo tekla beseda tudi o zgodovini Okrajne študijske knjižnice Kranj in o letos oblikovanem spletnem biografskem leksikonu Obrazi Slovenije, v katerem znane osebnosti združuje devet območnih knjižnic. Prispevki bodo objavljeni tudi v zborniku.

Prvič doslej bodo pripravili virtualni knjižni sejem publikacij z domoznansko vsebino. Na spletu bodo na ogled naslovnice knjig, brošur in katalogov, ki so jih v zadnjih dveh letih izdale knjižnice. »Festival je pomemben, ker smo na ta način raziskovali zgodovino nastajanja domoznanskih zbirk, predstavljene vsebine pa bodo tudi vplivale na nadaljnje načine zbiranja, obdelave ter predstavljanja zbirk. Knjižnice imamo veliko rokopisnih zapuščin in zanimive bodo predstavitve novih pristopov k njihovi obdelavi. Pri tem je zelo pomembna digitalizacija. Navsezadnje bo tudi Domfest tokrat potekal na prav poseben način,« še dodaja Jana Zeni Bešter, zadovoljna, da bodo vseslovenski dogodek tokrat pripravili prav v kranjski knjižnici.