Alenka Aljančič, Janka Kus, predsednik MDSS Kranj Emil Muri in tajnik Beno Virt, pred njima soproga Naila Komića Nada Komc ter desno Franc Mlačnik / Foto: Primož Pičulin

Poklon pesniku z dušo

Ob mednarodnem dnevu bele palice, ki ga obeležujemo 15. oktobra, so v prostorih Medobčinskega društva slepih in slabovidnih (MDSS) Kranj predstavili pesniško zbirko Naila Komića z naslovom Pojoča reka.

Kranj – »Mednarodni dan bele palice, simbola slepih, je priložnost, da javnost seznanimo z delom in življenjem slepih ter slabovidnih. Obenem pa opozarjamo tudi na potrebno uvajanje ukrepov, ki bi invalidni populaciji pripomogli h kvalitetnejšemu življenju,« je pojasnil predsednik MDSS Kranj Emil Muri. Člani so v preteklih letih ta dan obeležili s sprehodom skozi mestno jedro Kranja. Letos, ko jim je novi koronavirus sprehod preprečil, so predstavili pesniško zbirko lani preminulega Naila Komića. Pesniško zbirko Pojoča reka, ki vključuje 37 pesmi, je MDSS Kranj izdalo posthumno ob 70. obletnici avtorjevega rojstva, ki bi jo praznoval letos.

Nail Komić se je rodil na predzadnji avgustovski dan leta 1950 v bosanskem kraju Bosanska Otoka pri Bihaću. Po končanem drugem letniku gimnazije ga je prevzela želja po drugačnem načinu življenja in pobegnil je od doma. Leta 1967 se je z vlakom pripeljal v Kranj, kjer je spoznal ženo Nado in si z njo ustvaril družino. V želji, da dokonča srednjo šolo, se je vpisal na Ljudsko univerzo v Kranju, kjer je v triindvajsetih mesecih dokončal izobraževanje za ekonomskega tehnika. Zaposlil se je v kranjski Iskri in bil član Kulturnega društva Iskra.

Že v osnovni šoli je začel pisati pesmi, kratke pripovedi, igre in anekdote. Kasneje, po prihodu v Slovenijo, je pisal tudi priložnostna voščila in skeče, tako v maternem kot slovenskem jeziku. Po tragični izgubi vida leta 1996 je svoje ustvarjanje za nekaj let opustil. Dve leti zatem se je včlanil v MDSS Kranj in na pobudo članov društva obudil željo po pisanju. Pri zapisovanju pesmi sta mu pomagali žena in hči. »Nail je bil pesnik z dušo. Pisal je zase in za tisti trenutek, ko je pesem začutil. V njegovih delih se izražajo ljubezen, občudovanje, razočaranje in žalost. Opisoval je svojo ljubezen do žene in slikovitega domačega kraja z reko Uno,« je na predstavitvi povedala Alenka Aljančič iz MDSS Kranj in dodala: »Zbornik je nastal kot poklon pesniku z željo, da se njegova dela ne bi izgubila v vetru.« V kulturnem programu sta sodelovala Janka Kus, ki je deklamirala Komićeve pesmi, in Franc Mlačnik, ki je na harmoniko zaigral nekaj svojih avtorskih skladb.