Celotno dejavnost socialne oskrbe oziroma pomoči na domu iz Doma dr. Janka Benedika selijo v gasilski dom v Mošnjah. / Foto: Gorazd Kavčič

Socialna oskrba v gasilski dom

V radovljiškem domu za starejše občane so se vse do včeraj uspešno borili proti vdoru virusa med stanovalce in zaposlene, so se pa z namenom, da čim bolj zmanjšajo možnost vnosa okužbe, odločili, da dejavnost socialne oskrbe preselijo v gasilski dom v Mošnje.

Enota, ki izvaja storitve pomoči na domu in socialnega servisa in med drugim dnevno zagotavlja več kot osemdeset kosil za zunanje uporabnike, bo v celoti delovala iz dislocirane enote v Mošnjah.

Radovljica – Dom dr. Janka Benedika Radovljica je bil vse do včeraj eden redkih v državi, kjer jim je dlje kot drugim uspevalo preprečevati vdor koronavirusa. Direktor doma Alen Gril je sicer že v začetku prejšnjega tedna, ko se je situacija zelo zaostrovala, povedal, da si seveda ne delajo utvar, da virus k njim ne more priti, so pa nanj kadrovsko, organizacijsko in infrastrukturno pripravljeni. Prvo potrjeno okužbo pri stanovalcu, ki so ga že premestili na Kliniko Golnik, so tako zabeležili včeraj.

Kot je pojasnil Gril, so se na nedavnem sestanku s pristojnimi na Občini Radovljica dogovorili, da celotno delovanje enote, ki izvaja storitve pomoči na domu in socialnega servisa, kjer 23 socialnih oskrbovalk skrbi za okoli 120 uporabnikov, preselijo v Gasilski dom Mošnje. Služba, ki med drugim dnevno zagotavlja več kot osemdeset kosil za zunanje uporabnike, bo tako v celoti delovala iz dislocirane enote, kar bo še zmanjšalo možnost vnosa okužbe v dom.

V domu, ki mu je Občina Radovljica že spomladi zagotovila dva zabojnika s prostorom za izvajanje priprave zaščitnih sredstev za delovanje v rdeči coni. Pripravljeno imajo infrastrukturo za delovanje rdeče cone, v kateri je prostora za trideset ljudi. Kot pravi direktor Gril, razmišljajo tudi o možnostih zagotavljanja dodatnega prostora na drugih lokacijah, če se bo seveda za to pokazala potreba. »Dejstvo, da se nam ni bilo treba spopadati z okužbo znotraj doma, smo izkoristili za to, da se zares intenzivno pripravljamo ter da sledimo dogajanju v drugih domovih za starejše in se sproti učimo iz njihovih težav. Zelo smo zadovoljni z odzivnostjo Občine Radovljica in župana Globočnika; skupaj z njimi se dogovarjamo, kjer bi bile morebitne mogoče lokacije, ki bi jih lahko uporabili, če bodo potrebe po ločenih prostorih zelo narasle,« je še povedal.

Pri tem je poudaril, da vsi stanovalci in zaposleni v domu, ki ima kapaciteto več kot 220 stanovalcev, striktno izvajajo preventivne ukrepe. »Stanovalci so potrpežljivi in razumevajoči, zaposleni pa strokovni in predani, zato tudi za zdaj nimamo težav s kadri. Želimo storiti vse, da tako tudi ostane. Na zaostrovanje razmer v smislu popolnega zapiranja šol in vrtcev pa se pripravljamo tudi tako, da smo se dogovorili, da v bližnji stavbi z oskrbovanimi stanovanji v prostorih njihove knjižnice, če bo treba, uredimo vrtec za otroke zaposlenih. Tako našim delavkam ne bo treba ostajati doma, ker ne bi imele zagotovljenega varstva za otroke.«