Policisti za zdaj spoštovanje »policijske ure« in ostalih vladnih odlokov nadzirajo v okviru rednih nalog. / Foto: Gorazd Kavčič

Več kot šestdeset kršitev

Gorenjski policisti so oktobra (do nedelje) zaznali 35 kršitev vladnih odlokov, še trideset pa na podlagi prijav občanov. Gre predvsem za kršenje obvezne uporabe obrazne maske in prepovedi druženja.

Kranj – Vlada je z 20. oktobrom uvedla t. i. policijsko uro med 21. in 6. uro, isti dan sta stopila v veljavo tudi ukrepa obvezne uporabe mask na prostem in prepovedi prehajanja med regijami. Ker se je Gorenjska že prej znašla na seznamu rdečih regij, je bilo prehajanje meje regije prepovedano že od 16. oktobra. Medtem ko je policija spomladi ob uvedbi prepovedi prehajanja občinskih mej spoštovanje vladnega odloka nadzirala poostreno in je med drugim postavljala tudi kontrolne točke, se je tokrat odločila, da nadzor nad določbami vseh odlokov nadzira v okviru rednega dela (opazovanje, patruljiranje …) in na podlagi prijav občanov.

Gorenjski policisti so oktobra kljub temu opravili več tisoč kontrol javnih krajev. »Obravnavali smo okoli trideset prijav, 35 kršitev pa smo zaznali ob rednem delu. V posamezni kršitvi je bilo lahko udeleženih tudi po več oseb,« je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Znan je primer z Jesenic, kjer so policisti pred slabim tednom dni po 21. uri obravnavali kršitev javnega reda in miru z nedovoljenim zbiranjem posameznikov ter poškodovanjem košev za smeti in stekla na objektu. Tedaj so identificirali več oseb, proti kršiteljem pa vodijo postopke zaradi neupoštevanja odloka o omejitvi gibanja in kršitve javnega reda. Največ ugotovljenih kršitev je bilo sicer povezanih z neuporabo mask in nedovoljenim druženjem.

Prejšnji teden so ob uvedbi »policijske ure« nadzore izvajali tudi zdravstveni inšpektorji in ob tem ugotovili, da je bila prepoved gibanja med 21. in 6. uro v prvih dveh nočeh v veliki meri upoštevana. V noči na minuli četrtek, tj. drugo noč po uvedbi »policijske ure«, so zdravstveni inšpektorji nadzor izvedli tudi na različnih lokacijah v Kranju in Mariboru. Kot so sporočili, so v povezavi s tem uvedli enajst prekrškovnih postopkov. Globa za vsako posamezno kršitev odlokov po zakonu o nalezljivih boleznih sicer znaša od 400 do 4000 evrov.

Danes stopa v veljavo še strožji odlok o začasni delni omejitvi gibanja in zbiranja, po katerem je znova prepovedano prehajanje občinskih mej. Na Policijski upravi Kranj so napovedali, da bo policija nadzor prehajanja občinskih meja in spoštovanje ostalih odlokov še naprej izvajala ob rednih nalogah, nadaljnja dinamika izvajanja nadzora pa bo odvisna od stanja na terenu.