Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman: »Pričakujemo vse večji pritok v bolnišnice; vsakih šest, sedem dni se nam število hospitaliziranih podvoji. Konec naslednjega tedna imamo tako lahko že tisoč hospitaliziranih bolnikov, teden kasneje blizu dva tisoč. Takšni rasti ne bomo mogli več slediti.«

Ne bomo se predali, a pomagajte nam

Na širšem Gorenjskem je bilo včeraj potrjenih 84 novih okužb s koronavirusom v Kranju, 71 v Radovljici, 70 na Jesenicah, 69 v Domžalah, 62 v Kamniku, 49 v Škofji Loki, 42 v Medvodah, 22 na Bledu, 11 v Bohinju ...

Ljubljana – »Vseh pozitivnih na test za koronavirus epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje več ne morejo poklicati takoj oziroma ne več v prvem dnevu. V času, ko čakate na izvid, ostanite doma, tudi če ne zaznavate znakov bolezni. Počakajte na navodila epidemiologov,« je na današnji vladni novinarski konferenci pozval uradni govorec Jelko Kacin in znova priporočil uporabo aplikacije #OstaniZdrav.

Doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., direktor Klinike Golnik je povedal, da je Gorenjska še naprej regija z največ okuženimi, a da gredo tudi druge regije po isti poti: »Pričakujemo vse večji pritok v bolnišnice; vsakih šest, sedem dni se nam število hospitaliziranih podvoji. Konec naslednjega tedna imamo tako lahko že tisoč hospitaliziranih bolnikov, teden kasneje blizu dva tisoč. Takšni rasti ne bomo mogli več slediti.« Včeraj denimo so na Kliniki Golnik uredili še dodatnih 15 postelj za bolnike s covidom-19, konec službe so bile že vse zasedene, je ponazoril. Kot je omenil, v bolnišnicah ob tem urejajo še nujna gradbena dela na oddelkih, ki jih prilagajajo infektivnim bolnikom, in drugo logistiko. »Ne sprašujemo se več, katera bolnišnica mora koga vzeti, ali so pravi za to ali ne, ampak samo da zdravstveni kader pridobi dodatno znanje, ki ga prej morda ni imel, za reševanje covid bolnikov. Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob bolnikih. Ampak državljani, prosim, pomagajte nam, držite se ukrepov. Točno veste, kaj je treba početi. Tudi tisti, ki ne verjamete v virus. Ljudje umirajo, tu ni več heca. Vsako ime šteje.« Rozman je pojasnil, da je zaščitne opreme za zdaj dovolj.

Od zaprtja gostinskih lokalov in zatem še uvedbe t. i. policijske ure je minilo že kar nekaj časa, učinka pa glede na podatke o številu okuženih (še) ni. Kaj še ostane? »Preostane zavest posameznikov, da ponotranjijo ukrepe, ki jih morajo spoštovati v dobro vseh nas. Vlada lahko zapira, kar hoče, ampak ne bo učinka, če ljudje hodijo iz garaže v garažo, kjer ga, po domače povedano, 'žingajo'. Izberite raje individualni sprehod ali sprehod v krogu družine, ampak ne hodite na obiske, na pokopališča ob prvem novembru, v trgovino, če ni nujno. Čim bolj moramo omejiti kontakte. Tudi za otroke in mladino velja, naj se gibljejo znotraj svojega socialnega mehurčka v krogu družine, le najožjih prijateljev,« svetuje Rozman. Kot je še opozoril, zmogljivost odvzema brisov ne more iti v nedogled, v nekaterih območjih sistem, kot so preiskave v laboratorijih, ne zmore več. Kot je pojasnil, imajo prednost za testiranje hudo bolni, da se hitro ve, ali gre za bolnike s covidom, da jih v bolnišnično oskrbo pravilno namestijo. Prednost imajo tudi delovna okolja, kjer bi širitev okužbe med zaposlenimi lahko pomenila katastrofo ...

Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore je povedal, da se je v tradiciji vere in slovenske kulture ob prazniku vseh svetih prvega in drugega novembra oblikoval običaj obiskovanja grobov v znamenje civiliziranosti in spoštovanja med ljudmi. »Zaradi hude epidemiološke situacije so strokovnjaki predlagali vladi, da se omeji gibanje med občinami, in pozvali so tudi versko skupnost, da na ta dan ostanemo doma. Vabim vas, da zasebno ali s člani družine obiščete grobove samo v domači občini in tam molite za rajne. Izognite se druženju in prečkanju meja svoje občine,« je pozval nadškof Zore.