Enotni ukrepi mestnih občin

Župani mestnih občin, tudi Mestne občine Kranj, so uskladili ukrepanje v času ponovno razglašene epidemije.

Kranj – Minuli petek so župani mestnih občin na videokonferenčni seji skupščine Združenja mestnih občin Slovenije uskladili ukrepanje v času ponovno razglašene epidemije.

Župani so zagotovili, da bo organizirano vrtčevsko varstvo za vse otroke, katerih starši morajo biti nujno fizično na svojih delovnih mestih. Ob tem so pozvali vse druge starše, katerih prisotnost na delu ni nujna, naj poskušajo urediti varstvo na drug način. Tako je tudi v Mestni občini Kranj varstvo otrok zagotovljeno v minimalnem obsegu in je namenjeno izključno tistim, ki ga nujno potrebujejo zaradi dela, pri katerem delodajalec ne more zagotoviti opravljanja na daljavo. Nujno varstvo otrok je organizirano v Kranjskih vrtcih, in sicer v dveh dežurnih enotah: v enoti Najdihojca in enoti Čira čara. Trenutno podatki kažejo, da varstvo potrebuje okoli 250 otrok.

Mestni javni potniški promet je prešel na poletni vozni red. V Kranju je še najprej v uporabi tudi električno vozilo Kranvaj, saj kljub epidemiji na dan še vedno prepelje med petdeset in šestdeset potnikov. Večinoma so starejši in manj mobilni.

V Kranju bo tudi še naprej obratovala tudi mestna tržnica, vendar veljajo dodatni ukrepi. Vhod je na eni, izhod na drugi strani tržnice, spremljajo pa tudi število obiskovalcev na prostoru tržnice. Režim se je že spomladi izkazal za varnega, občani pa imajo tako še naprej dostop do sveže in lokalno pridelane hrane. V pomoč jim je tudi seznam lokalnih pridelovalcev in gostincev, ki dostavljajo hrano na dom oziroma je pri njih možen osebni prevzem naročila.

Župani mestnih občin so se tudi dogovorili, da bodo enako, kot so to storili v prvem valu epidemije, za obdobje od razglasitve epidemije pa do 30. novembra občine razbremenile plačila najemnin za najem poslovnih prostorov, zemljišč in gostinskih teras tiste najemnike, za katere na podlagi vladnih odlokov velja prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom.

V mestnih občinah opažajo, da se je obisk mestnih igrišč in igral že zmanjšal, zato župani za zdaj še ne načrtujejo njihovega splošnega zaprtja. Če bo prihajalo do večjih kršitev omejitve zbiranja na igriščih, pa bodo primerno ukrepali.