Kljub drugačnim obetom so tudi hoteli v gorenjskih turističnih središčih zaradi trenutnih razmer morali zapreti vrata. Hoteli in celotno turistično gospodarstvo računajo, da bo zima prinesla boljše čase. / Foto: Gorazd Kavčič

Turistično gospodarstvo računa na zimo

Tik pred začetkom jesenskih počitnic je vlada kot enega od ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 odredila tudi zaprtje nastanitvenih kapacitet. V gorenjskih turističnih središčih ukrep razumejo, čeprav jim je žal izgubljene priložnosti med jesenskimi počitnicami, ki so obetale dobro obiskanost domačih turističnih destinacij.

Bled, Bohinj, Kranjska Gora – K sreči, se strinjajo tako na Bledu kot v Bohinju in Kranjski Gori, je november tradicionalno čas nizke sezone in obdobje, ko se gorenjski turizem predvsem pripravlja na zimo. In tudi letos je tako.

Bohinj: bolje zdaj kot kasneje

V Bohinju so bili poleti med tistimi slovenskimi regijami, ki so se lahko pohvalile z največjim obiskom (predvsem domačih) turistov, in vse do pred kratkim je kazalo, da se bodo trendi glede na razmere dokaj dobre poletne sezone nadaljevali vsaj še v jesen. »Zasedenost počitniških kapacitet je bila do konca septembra 70-odstotna, poleti celo 85-odstotna, in podobno se je obetalo tudi med jesenskimi počitnicami,« je povedal Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. Pravi, da so rezervacije kazale tudi na več kot 60-odstotno zasedenost v tem počitniškem tednu, tako da jim je žal, da do realizacij zaradi trenutnih razmer ni prišlo. A dejstvo je, ob tem vendarle pravi Langus, da so bili bohinjski hoteli novembra običajno zaprti, in tudi letos bodo to obdobje večinoma izkoristili za obnovitvena dela in priprave na zimo. Kot je povedal, je s hotelirji dnevno v stiku in o odpuščanju delavcev se za zdaj še niso pogovarjali.

»Če se je življenje že moralo spet ustaviti, je bolje, da se je to zgodilo zdaj kot kasneje. Še vedno računamo, da se bo stanje umirilo in da bomo čez čas vendarle lahko pripravljeni in odprti stopili v zimsko sezono.«

Bled: računajo na december in biatlon

Na Bledu je še pred novimi omejitvami, ki jih je z namenom zajezitve širjenja okužb z novim koronavirusom sprejela vlada in s katerimi se zapirajo tudi vsi hoteli, večina hotelov zaprla svoja vrata. Do sobote sta goste sprejemala le še Bled Rose hotel in Rikli Balance, ki sta bila zato dobro zasedena, je pojasnila Romana Purkart iz Turizma Bled. »V Sava hotelih Bled so celo razmišljali, da bi za jesenske počitnice poleg hotela Rikli Balance, ki je bil polno zaseden, ponovno odprli tudi hotel Park.« Tako kot poleti so tudi zdaj računali na slovenske goste, zlasti glede na število še neizkoriščenih turističnih bonov, je razložila Romana Purkart. Prav nihče si zato zdaj ne upa napovedovati, kako bo v prihodnje in kdaj bi hoteli spet lahko odprli vrata. »Vsi seveda računajo, da bodo lahko imeli kaj tudi od zime. Veliko si obetajo zlasti od decembrskih praznikov in svetovnega prvenstva v biatlonu na Pokljuki v februarju. Predvsem slednje je ena od svetlih točk, ki se nam kaže,« ostaja optimistična Romana Purkart. V Turizmu Bled se pripravljajo tudi na decembrsko dogajanje, čeprav za zdaj še ne vedo, kaj in koliko bodo sploh lahko izpeljali. »Kljub temu računamo, da bi vsaj kakšen hotel decembra lahko odprl vrata.« Trenutno so namreč vsi zaposleni v hotelih na čakanju, v Hotelu Ribno pa so se ta čas odločili izkoristiti za obnovo, je še pojasnila Romana Purkart.

Kranjska Gora: turizem niso zgolj hoteli

Tudi v Kranjski Gori so po relativno uspešni poletni sezoni – v obdobju od januarja do septembra so imeli 38 odstotkov manj nočitev kot v enakem obdobju lani, za vso Slovenijo je ta delež 68-odstoten – pričakovali dobro jesen. »Do konca oktobra so bile kapacitete z rezervacijami pokrite tako rekoč stoodstotno, in to ne glede na vremenske razmere, kar je drugače kot v preteklosti, ko je v destinaciji sezono pogosto krojilo prav vreme,« je povedal Blaž Veber, direktor Turizma Kranjska Gora.

A so, kot pojasni, rezervacije začele upadati tako rekoč tisti trenutek, ko je vlada z odlokom zaprla restavracije. »Tako se to soboto, ko so bili prvič to jesen zaprti tudi hoteli, pravzaprav ni zgodilo nič posebnega več. Nam pa situacija dobro pokaže, kako zelo je turistično gospodarstvo povezano,« ob tem opozarja Veber.

Kot še pravi, je november tudi v Kranjski Gori načeloma čas nizke sezone, ki ga turistično gospodarstvo običajno izkoristi za pripravo na zimo – in tudi tokrat je tako. »Žičničarji pripravljajo naprave, zavod za turizem pa oblikuje program za prihajajočo zimsko sezono. Zavedamo se, da bodo, tudi če se gostinske in hotelske kapacitete odprejo, veljale številne omejitve, predvsem pri uporabi infrastrukture, in temu se bomo seveda prilagodili,« je še povedal.

Poudarja tudi, da turizem seveda pričakuje podaljšanje veljavnosti bonov še najmanj za pol leta. »To je ukrep, na katerega smo opozarjali že od pomladi, ob tem, da seveda ne bo zadoščal. Pričakujemo ne le 80-odstotno subvencioniranje čakanja na delo, ampak med drugim tudi večji posluh za fiksne stroške, davčne olajšave, obremenitve plač ... To so področja, za katera upamo, da bo vanje vložene več energije. Turizem pač dela 365 dni na leto in samo preživeti eno sezono je premalo,« je kritičen Veber.