Klavdij Tutta je v svoji likovni govorici zavezan Mediteranu.

Tutta nagrajen za Mediteransko ljubezen

Magister slikarstva Klavdij Tutta je na likovnem festivalu v mestu Utazu na Japonskem prejel nagrado mednarodnih kritikov.

Kranj – V okviru mednarodnega festivala Utazu Art Award Biennale v pokrajini Kagawa na Japonskem je priznani slovenski slikar pred dnevi prejel nagrado mednarodnih kritikov. Bienale na Japonskem se sicer ponaša s predstavitvijo različnih slikarskih tehnik, letošnji žiriji pa predseduje prof. Akira Tatehata z uiverze Tama Art University, ki tesno sodeluje s svetovno poznanim grafikom in slikarjem Tošihirom Hamanom, vodjem znane skupine likovnih umetnikov Ryu, katere člani so pred tremi leti z razstavo svojih del gostovali tudi v Kranju. Hamano, ki velja za enega izmed najboljših sodobnih japonskih umetnikov, je tudi dopisni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, za razstavo sicer opravi že predhodno selekcijo mednarodnih avtorjev iz vsega sveta.

»Na razstavo sem zaradi lažjega transporta poslal dve svoji deli na papirju z naslovom Mediterranean Love 1 in 2 iz cikla Mediteranska ljubezen, ki ga ustvarjam v zadnjih letih. Vesel sem, da je žirija moji deli nagradila s tem prestižnim priznanjem,« je povedal Klavdij Tutta, ki tudi sicer pošilja svoja dela na različne mednarodne razstave po svetu. Pred leti je bil nagrajen v Koreji, za mali format je prejel nagrado v španskem Cadaquesu …

»Pri Japoncih je umetnost zelo čislana, mogoče bolj kot pri nas, zato je nagrada zame še posebej spodbuda za nadaljnje delo. Tako vsakič znova veš, da ne ustvarjaš kar tako, ampak si v javnosti, tokrat tudi strokovni, s svojimi deli opažen,« meni Tutta, ki bo mogoče v prihodnosti pripravil manjšo zbirko za donacijo, ki jo bo podaril festivalu. »Pri meni je vse mogoče,« pojasnjuje slikar.

Prav te dni bi se skupaj z ženo slikarko Klementino Golija moral udeležiti podelitve bronastih priznanj uglednega francoskega akademskega združenja umetnosti, znanosti in književnosti Société Académique Arts-Sciences-Lettres de France iz Pariza za njuno umetniško delo in širjenje likovne kulture med narodi, a je bil dogodek zaradi aktualnih razmer prestavljen na 6. februar prihodnje leto. »Letos je dobro leto zame, kar nekaj priznanj je, a jih na neki način ne morem unovčiti, saj so bile galerije že spomladi precej časa zaprte, podobne okoliščine pa so nastopile tudi zdaj,« pove Tutta.

Podobna usoda je doletela tudi deveti Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj, katerega pobudnik in umetniški vodja je prav sogovornik in so ga te dni v skladu z ukrepi predčasno zaprli.

Rezultate bienala na Japonskem so sicer razglasili prejšnji teden, dela pa bodo v mestu Utazu razstavljena med 5. in 13. decembrom.