Pri komuniciranju z neznanci na spletu ne izdajajte osebnih podatkov in ne nakazujte denarja, opozarja policija. / Foto: Gorazd Kavčič

Na spletu mrgoli goljufov

Izteka se evropski mesec kibernetske varnosti, v katerem so ponovno v ospredju kibernetske goljufije, ki so se s pandemijo koronavirusa še pomnožile.

Kranj – Gorenjski policisti so pred kratkim obravnavali dve spletni goljufiji. V enem primeru je ženska oškodovanca prepričala, da za zdravljenje bolezni potrebuje denar, pojasnjujejo na Policijski upravi Kranj. Oškodovanec ji je denar nakazal, kasneje pa je ugotovil, da je bil žrtev goljufije, saj je bilo od njega zahtevano še dodatno plačilo, da bi ob domnevni smrti prišel do njenega premoženja. V drugem primeru pa je storilec oškodovanko prepričal, da ji lahko uredi zaposlitev in status v tujini, ter jo pri tem ogoljufal za nekaj tisoč evrov. Da gre za goljufijo, je ugotovila, ko je storilec z njo po plačilu prekinil stike.

Zgoraj opisana primera sta le drobec v množici različnih oblik prevar, ki jih kriminalci izvajajo preko spleta. Z umetelnimi zvijačami in obljubami iz vas izžamejo denar ali pridobijo druge dragocene informacije, zato bodite zelo previdni pri komuniciranju z neznanci, ne dajajte jim svojih podatkov in ne nakazujte denarja, pozivajo na PU Kranj.

Danes se sicer izteka osmi evropski mesec kibernetske varnosti, v okviru katerega opozarjajo predvsem pred kibernetskimi goljufijami, ki so se s pandemijo koronavirusa še pomnožile. Kampanja poteka pod geslom »Pomisli, preden klikneš!« in spletne uporabnike spodbuja, naj se ustavijo in pomislijo, preden kliknejo, saj le tako lahko prepoznajo različne grožnje, pojasnjujejo v nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT.

Zgornji nasvet velja tudi v primeru lažnih izsiljevalskih e-sporočil o objavi intimnih posnetkov na internetu, pred katerimi je pred kratkim posvarila policija. V zadnjem obdobju je namreč ponovno prejela več naznanil občanov, ki so prejeli elektronsko sporočilo, s katerimi jih neznanec obvešča, da je njihov računalnik okužil z virusom in uporabnika preko kamere na računalniku posnel pri samozadovoljevanju. Pošiljatelj v nadaljevanju prejemnika sporočila nagovarja, da mora v dveh dneh plačati 1.200 evrov v kriptovaluti bitcoin in da bo v primeru neplačila posnetke posredoval njegovim prijateljem ali jih objavil na družbenem omrežju.

Policija opozarja, da gre za množično pošiljanje lažnih sporočil na naključne elektronske naslove oziroma za t. i. spam pošto. Prejemnikom tovrstnih izsiljevalskih sporočil svetujejo, da jim ne nasedajo, da ne odgovarjajo na tovrstno prejeto pošto in ne plačajo zahtevanega zneska. Prav tako ne odpirajte morebitnih datotek v priponkah, ne klikajte na povezave v sporočilu in ne posredujte svojih osebnih ali katerih koli drugih podatkov. Prejeto pošto ali osebo blokirajte oziroma jo dodajte na tako imenovano listo nezaželene pošte. Poskrbite za posodobljeno protivirusno zaščito, če pa ste oškodovani, lahko dejanje prijavite policistom na najbližji policijski postaji.

Na odzivnem centru SI-CERT pa poudarjajo, da so od marca obravnavali rekordno število t. i. phishing prijav, največ avgusta, ko so odstranili kar 80 phishing spletnih mest, namenjenih kraji gesel. Še vedno so najbolj zaželena gesla za elektronsko pošto, saj goljufom omogočajo številne nadaljnje zlorabe, vendar so na obzorju novi trendi. Očiten je porast poskusov kraj številk kreditnih kartic, pojasnjujejo.

Največkrat so zlorabljena elektronska sporočila dostavnih podjetij (npr. DHL, Pošta Slovenije), ki obveščajo, da nas čaka paket, plačati moramo le še stroške dostave. Vendar nepremišljen klik na povezavo pelje na lažno spletno stran, kjer naj bi vpisali kreditno kartico. Posledično lahko goljuf pridobljene podatke zlorabi in kreditno kartico uporabi za nakupe na drugih spletnih mestih ter povzroči precejšnjo finančno škodo. Prav tako so po podatkih SI-CERT v porastu prevare z različnimi »investicijskimi paketi«, zato pozivajo k previdnosti pri vlaganjih v različne kripto naložbene pakete, ki se oglašujejo na agresiven in zavajajoč način.