Krajani so fotografirali enega od nenadzorovanih izpustov prahu iz podjetja SIJ Acroni.

Izpusti prahu skrbijo krajane

Krajani Koroške Bele opozarjajo na nenadzorovane izpuste prahu iz podjetja SIJ Acroni, do katerih prihaja v zadnjem času. Skrbi jih, da so v prahu težke kovine, ki so rakotvorne. V podjetju izpustov ne zanikajo, a mirijo krajane, da niso škodljivi niti rakotvorni.

»Na podlagi ocene odpadka izhaja, da izpusti prahu niso škodljivi in niso rakotvorni. Se pa strinjamo, da so izpusti moteči in dajejo vtis, da so nevarni,« pravijo v SIJ Acroni.

»Težava je v tem, da se v teh oblakih prahu nahajajo težke kovine, ki so rakotvorne,« pravi ena od krajank.

Koroška Bela – »Krajani Koroške Bele zadnje tri mesece opažamo povečan izpust prašnih delcev v zrak. Večina je opazila samo prašenje, nekateri pa navajajo, da so opazili tudi prah na okenskih steklih in da imajo kovinski priokus v ustih ...« Takole se je v imenu domačinov Koroške Bele na našo redakcijo obrnila krajanka in nas obvestila o težavah z nenadzorovanimi izpusti iz podjetja SIJ Acroni. Številni krajani o tem pišejo tudi na spletnih omrežjih, kjer objavljajo tudi fotografije oblakov prahu nad podjetjem. Kot izhaja iz zapisov, jih skrbi, da so v izpustih težke kovine, ki so rakotvorne.

Obrnili smo se na podjetje SIJ Acroni, kjer so pojasnili, da so v zadnjem obdobju pri proizvodnji jekla, ki temelji na stoodstotnem recikliranju jeklenega odpadka, v procesu taljenja zares zabeležili nekaj izrednih dogodkov. »Kot posledico so krajani opazili občasne emisije prašnih delcev,« pritrjujejo navedbam krajanov v podjetju. Vzrok naj bi bil v večjem deležu nečistoč v vhodni surovini, to je jeklenem odpadku.

»Med nečistočami največji delež predstavlja jalovina. Ko pride talina v stik z nečistočami, se zgodi izredni dogodek, ki je ključni dejavnik za opažene emisije. Tej problematiki namenjamo veliko pozornosti in prizadevamo si, da do podobnih izrednih dogodkov v prihodnje ne bi prihajalo. Zato smo že uvedli ukrep ločevanja nečistoč iz jeklenega odpadka. Glede na to, da se s problematiko soočamo v zadnjem obdobju, bomo k reševanju pristopili tudi s spremembo načina in sistema dela na vhodni kontroli surovin,« so zatrdili in dodali, da imajo nameščene tudi odpraševalne naprave. Tako ob izrednih dogodkih večino emisij zajamejo in se v zrak izpusti le manjši del prahu.

Na vprašanje, kakšne snovi so v prašnih delcih – krajane skrbi, da gre za rakotvorne – pa v SIJ Acroni odgovarjajo, da »na podlagi ocene odpadka izhaja, da izpusti prahu niso škodljivi in niso rakotvorni. Se pa strinjamo, da so izpusti moteči in dajejo vtis, da so nevarni.«

Kako pa je z meritvami izpustov prašnih delavcev? Kot so pojasnili, opravljajo občasne in trajne meritve. Trajne meritve izvajajo v jeklarni na petih ključnih mestih, občasne (skladno z zakonodajo vsaka tri leta) pa v vseh obratih: v jeklarni, vroči valjarni, hladni valjarni, predelavi debele pločevine, predelavi žlindre. Naslednje občasne meritve bodo opravljene prihodnje leto. Dosedanje meritve so pokazale, da so vse izmerjene vrednosti skladne z vrednostmi, kot jih dopušča zakonodaja, so poudarili.

V zadnjih desetih letih so sicer že občutno zmanjšali količino prašnih delcev, in sicer skoraj za dve tretjini, z 28 na deset tisoč ton.

A kot izhaja iz poročila Masno in koncentracijsko onesnaževanje v občini Jesenice, se je hkrati močno povečala emisija snovi v zrak pri parametrih TOC (skupni organski ogljik), As (arzen), Hg (živo srebro). Kaj je razlog, smo vprašali podjetje in dobili odgovor, da do nihanj v posamičnih vrednostih lahko pride zaradi spremembe obsega obratovalnih ur in zaradi izdelave različnih vrst jekel.