Obtoženega Daliborja Pejića je zanimalo, zakaj ga je avstrijska policija izpustila, če je pri trgovini z drogo res deloval iz ozadja. / Foto: arhiv GG

Nisem ga videl, bil je v ozadju

Na sojenju Tržičanu Daliborju Pejiću zaradi domnevnega sodelovanja pri organizirani trgovini z drogo v Celovcu je avstrijski tajni policijski delavec dejal, da naj bi obtoženi deloval iz ozadja.

Kranj – Na nedavnem nadaljevanju sojenja Tržičanu Daliborju Pejiću, obtoženemu sodelovanja v hudodelski združbi, ki naj bi se v letu 2015 organizirano ukvarjala s tihotapljenjem droge iz Slovenije v Celovec, so na kranjskem okrožnem sodišču zaslišali tajnega policijskega delavca, ki je sodeloval pri razkritju kriminalne dejavnosti na avstrijski strani. Zaslišanje je potekalo preko videokonference, pri čemer je bila slika zamegljena, pričin glas pa popačen.

Zaslišani tajni policijski sodelavec je pred petimi leti s prikritim delovanjem pomagal pri zbiranju dokazov zoper domnevne člane hudodelske združbe na avstrijski strani, med katerima sta bila tudi Josip Bajtić in Aleriza Akcaj, od katerih je izpeljal navidezni odkup kilograma heroina, je povedal sodnici Poloni Kukovec. »Z Daliborjem Pejićem osebno nisem imel nobenega kontakta. Vem le, da naj bi bil moški v ozadju, a ga osebno nisem nikoli srečal,« je razložil. Na vprašanje, kaj pomeni moški v ozadju, podrobneje ni odgovoril, dejal je le, da se je po prijetju Bajtića in Akcaja izkazalo, da je Pejić moški iz ozadja. Na dodatno vprašanje, od kje mu ta informacija, pa je povedal, da je deželni kriminalistični urad v Celovcu aretiral Pejića po že omenjenem navideznem odkupu kilograma heroina in so ugotovili, da je bil on moški iz ozadja. S čim naj bi se Pejić ukvarjal, priča ni znala pojasniti. Prav tako ni imel odgovora na Pejićevo vprašanje, zakaj so ga v Celovcu izpustili še isti dan, ko je bil aretiran, če je bil res mož v ozadju.

V nadaljevanju je Pejićev zagovornik Jaka Šarabon pričo podrobneje spraševal o poročilih, ki jih je napisal o svojih stikih z domnevnimi člani kriminalne združbe v Celovcu. »Tako se je tudi zgodilo, sicer Bajtić ne bi bil pravnomočno obsojen v Avstriji,« je poudaril. Pri svojem delu je uporabljal policijsko taktične metode, pridobljene informacije pa je sporočal koordinatorju kriminalistične preiskave v Celovcu, je dodal. »Gospod odvetnik bi me rad napeljal, da nisem svojega dela opravil dobro, kar ne drži. Bajtić je meni ponudil kilogram heroina, ponudil mi ga je prostovoljno,« je še povedala priča.

Sodišče je zaslišalo tudi Slavka Blaževića iz Celovca, ki se je v enem od telefonskih pogovorov, skrivaj posnetem s strani gorenjskih kriminalistov, s Pejićem pogovarjal o denarju, ki mu ga je dolgoval, in je Pejić terjal poplačilo dolga. Blažević je zanikal, da bi šlo za dolg zaradi droge. »Edini posel s Pejićem sem imel, da mi je dostavil material za knauf, a mu ga nisem plačal takoj. Dogovor je bil, da plačam, ko bo končano delo, ki pa se je zavleklo in s tem plačilo. Sem pa mu na koncu dolg poplačal. Zato me je Pejić klical,« je razložil. Zatrdil je, da glede preprodaje drog v povezavi s Pejićem ne ve ničesar, pravzaprav ga »te bedarije niti ne zanimajo«.