Režiser Thomas Vinterberg in igralec Mads Mikkelsen sta moči združila v filmu Nažgani. Film je potencialna uspešnica letošnjega festivala. / Foto: IMDb

Liffe na spletu

Letošnji, 31. Ljubljanski mednarodni filmski festival (Liffe) bo od jutri naprej do 22. novembra potekal prek platforme videa na zahtevo. Na ogled bo dvaindvajset filmov.

Ljubljana – Če smo v preteklih letih v prvih dneh po objavi programa aktualnega festivala Liffe v množici naslovov v ponudbi z nekaj poznavanja in nekaj sreče izbirali filme, ki jih nikakor ne bi želeli zamuditi ter ob tem upali, da projekcije še niso razprodane, je naš izbor letos morda nekoliko lažji. Na voljo bo sicer lažje obvladljiva številka 22 celovečernih filmov, a je glede na to, da so »vstopnice« že od petka v prodaji, za najbolj izpostavljene naslove že precej gneče. Do vseh filmov bomo gledalci lahko dostopali na spletni strani www.liffe.si. Filmi ne bodo razporejeni na »predstave«, saj si bo vsakega izmed njih mogoče ogledati kadarkoli med 11. in 22. novembrom. Ob nakupu dostopa namreč prejmete kodo, s katero si je mogoče film ogledati s kavča na domačem ekranu. Po aktivaciji kode boste za ogled filma imeli štiri ure – torej si ga lahko ogledate s premori ali pa dvakrat. Vaša odločitev.

Seveda pa festival vendarle ohranja logiko obiska kinematografa, saj bodo posamezni filmi dostopni v enakem obsegu, kot če bi jih predvajali v kinodvoranah, torej bo film, kot smo že zapisali, potem ko bo »dvorana polna« lahko tudi razprodan. V izjavi na spletu je programski direktor festivala Simon Popek namreč med drugim povedal: »Liffe še vedno jemljemo, kot da je dogodek v živo, v kinodvoranah.«

Nadaljujejo se festivalski sklopi, ki smo jih vajeni iz prejšnjih let. Tudi letos bo jedro festivala tekmovalna sekcija Perspektive s praviloma filmskimi prvenci in režiserji mlajše generacije. Filmi bodo tekmovali za nagrado vodomec. V sekciji Predpremiere bodo sledili filmski vrhunci, odkupljeni za predvajanje po Sloveniji, sekcija Kralji in kraljice prinaša dela prepoznavnih in nagrajevanih mojstrov sodobnega filma, v Panorami svetovnega filma so na sporedu festivalski favoriti s petih celin, sekcija Ekstravaganca prinaša raznovrstne, drznejše in žgečkljive vsebine, Kinobalon pa je samostojen sklop za gledalce od 5. do 14. leta. Tu je še sekcija Evropa na kratko s tekmovalnim programom kratkega filma.

Nekaj namigov. Med odmevnejšimi filmi je zagotovo Asistentka režiserke Kitty Green, ki se posredno dotika afere spolnih zlorab v filmski industriji, povezanih s Harveyjem Weinsteinom, Sadeži pozabe je naslov filma grškega režiserja Christosa Nikouja, ki je nastal v koprodukciji s Poljsko in Slovenijo. Gre za duhovito pripoved o tem, kako čustva vplivajo na človekov spomin in kakšno vlogo ima pri tem sodobna tehnologija. Dokumentarec Nathana Grossmana z naslovom Greta seveda govori o aktivistki Greti Thunberg. V komediji Nažgani sta moči združila režiser Thomas Vinterberg in igralec Mads Mikkelsen, sprašujeta pa se, ali je povišana količina alkohola v krvi res tako slaba stvar. Film Oče Srđana Golubovića prikazuje boj preprostega srbskega očeta s togimi mlini socialnega skrbstva, da bi dosegel skrbništvo nad svojimi otroki. V koprodukciji sodelujemo tudi Slovenci. Eden odmevnejših filmov letošnjega festivala je tudi Zlo ne obstaja iranskega režiserja Mohammada Rasoulofa. Štiri zgodbe na temo smrtne kazni so filmu prinesle zlatega medveda za najboljši film na letošnjem Berlinalu. Najbrž se še spomnite filma Semiš jakna z lanskoletnega festivala Liffe. Francoski režiser Quentin Dupieux se letos predstavlja s komedijo Mandibule. Režiserja odlikuje specifičen smisel za humor, glavno vlogo v svojem novem filmu pa je namenil velikanski mesarski muhi – in prisrčni človeški neumnosti.

Tu je zagotovo še nekaj filmov, ki jih ne gre spregledati, prav tako bo zanimiva sekcija kratkih filmov, tu pa so tudi še dogodki iz spremljevalnega programa. Ne, pravi ljubitelji filma se tudi letos Liffu ne bodo odrekli.