Sodišča do preklica znova opravljajo naroke le v nujnih zadevah, v nenujnih pa le, če so sklicani videokonferenčno. / Foto: Gorazd Kavčič

Sodišča v omejenem obsegu

Sodišča od včeraj znova poslujejo v omejenem obsegu, podobno kot so že spomladi. Vse do preklica tako opravljajo naroke le v nujnih zadevah.

Kranj – Predsednik vrhovnega sodišča Boštjan Florjančič je na podlagi zadnjega ukrepa vlade o prepovedi javnega prevoza potnikov, s katero je v večjem obsegu omejeno tudi redno izvajanje sodne oblasti, in v skladu s 83.a členom Zakona o sodiščih sprejel odredbo, s katero se omeji poslovanje sodišč in izvrševanje sodne oblasti.

Z omenjeno odredbo je obseg poslovanja sodišč omejen na poslovanje v nujnih zadevah, v vseh ostalih zadevah pa na odločanje, kjer ni potreben neposreden stik oziroma je omogočeno elektronsko poslovanje. V nenujnih zadevah sodišča odločajo in vročajo sodna pisanja, ne izvajajo pa narokov in ne opravljajo drugih procesnih dejanj, ki neizogibno terjajo fizično prisotnost strank ali drugih udeležencev. Vsi naroki v nenujnih zadevah se tako za čas veljavnosti odredbe avtomatično prekličejo (razen če so sklicani videokonferenčno), v tem času pa procesni roki v teh zadevah ne tečejo.

Kot nujne zadeve, v katerih v tem času procesni roki tečejo, štejejo preiskave in sojenje v kazenskih zadevah, v katerih je obdolžencu odvzeta ali omejena prostost, in postopki v zvezi z izvrševanjem kazni zapora. Sodišča poslujejo v neomejenem obsegu tudi v tistih kazenskih zadevah, kjer bi kazenski pregon zastaral v šestih mesecih od uveljavitve odredbe predsednika vrhovnega sodišča.

Med nujne zadeve sodijo tudi nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah, nepravdne zadeve po zakonu, ki ureja preprečevanje nasilja v družini, izvršilne zadeve v zvezi s postopki za varstvo koristi otrok, postopki v zadevah zavarovanja, spori za objavo popravka objavljene informacije, postopki zaradi insolventnosti in prisilnega prenehanja ter druge zadeve, za katere tako določa zakon.

Sodišča še opozarjajo, da tudi v tem obdobju stranke in njihovi pooblaščenci za komunikacijo s sodišči uporabljajo objavljene elektronske naslove in telefonske številke v času uradnih ur. Stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe, ki niso vabljene, pa lahko pridejo na sodišče samo v času uradnih ur ob predhodni najavi, ki se dogovori po objavljenih elektronskih naslovih ali telefonskih številkah. Na vstopnih točkah se izvajajo vsi potrebni preventivni ukrepi za preprečitev okužbe s covidom-19, vključno z merjenjem telesne temperature vsem vstopajočim.