Tone Mlakar (levo) skupaj z Alojzijem Pavlom Florjančičem ob jubilejni izdaji Prešernove Zdravljice / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

Poslovil se je Tone Mlakar

V stotem letu starosti se je poslovil Tone Mlakar, arhitekt, fotograf in filmski scenograf.

Škofja Loka – Tone Mlakar se je 31. maja 1921 rodil v Žireh. V Ljubljani je študiral arhitekturo, študij mu je prekinila druga svetovna vojna. Leta 1943 se je pridružil partizanom, kjer so naslednje leto, ob stoletnici Prešernove Zdravljice, v partizanski tiskarni v Cerknem s sotovariši natisnili Primorsko partizansko Prešernovo Zdravljico. Po koncu vojne je nadaljeval študij in ga leta 1954 dokončal pri arhitektu Jožetu Plečniku.

Od leta 1955 je z družino živel v Škofji Loki. Zaposlil se je v Projektivnem biroju v SGP Tehnik, kjer je projektiral vse do svoje upokojitve leta 1985. Skupaj s sodelavci so tam zasnovali vrsto arhitekturnih in urbanističnih projektov v Škofji Loki in njeni širši okolici. Tone Mlakar je sodeloval tudi pri filmu, kot scenograf je sooblikoval prvi slovenski film Na svoji zemlji, sodeloval je pri filmu Balada o trobenti in oblaku in pri prvih dveh Kekcih. Ukvarjal se je tudi s fotografijo, njegove fotografije krasijo številne zbornike in publikacije. Bil je eden od ustanovnih članov Foto kluba Anton Ažbe in prvi podpredsednik kluba. Njegova fotografska razstava Med Alpami in morjem v Taboru leta 1999 je utrla pot pobratenju s tem češkim mestom. V Sokolskem domu pa so leta 2013 prikazali razstavo fotografij Podobe spomina arhitekta Toneta Mlakarja – Škofja Loka 1950–1970 s podobami mesta v času velikih sprememb. Občina Škofja Loka je Toneta Mlakarja pred poldrugim desetletjem nagradila z bronastim grbom.

O njegovem zanimivem in ustvarjalnem življenju je pred tremi leti nastal dokumentarni film Vsa življenja Toneta Mlakarja, premiera je bila v Kinu Sora, ki ga je tako kot številne druge stavbe v mestu projektiral Mlakar.