Pred letom in pol ob premieri dokumentarnega filma ŠKL – Šport tisočerih obrazov: producent Vojko Korošec in režiser Toni Cahunek / Foto: Nik Korošec

Filmska zgodba o ŠKL

Dokumentarni film ŠKL – Šport tisočerih obrazov režiserja Tonija Cahunka in producenta Vojka Korošča se je na največjem mednarodnem festivalu filmov s športno tematiko v Milanu uvrstil med osem nominirancev v kategoriji Šport, družba in izobraževanje.

Kranj – Milanski festival s polnim imenom Sport Movies & TV 2020 – 38th Milan International FICTS ima v dolgoletni tradiciji vodilno mesto med festivali, na katerih predvajajo in nagrajujejo filme, ki so na različne načine povezani s športno tematiko. V športnem žargonu bi lahko dejali, da gre za finalni turnir, na katerega se vsako leto uvrščajo najboljši filmi z različnih tovrstnih festivalov po svetu. Mednarodna žirija je na letošnji festival, njegova izvedba je pretekli teden zaradi aktualnih razmer potekala v spletni različici, v kategorijo Šport, družba in izobraževanje nominirala tudi slovenski dokumentarni film ŠKL – Šport tisočerih obrazov, ki ga je režiral Kranjčan Toni Cahunek, njegov producent pa je Vojko Korošec z Golnika.

»S Tonijem sva se iskreno veselila nominacije in sva se festivala v Milanu nameravala tudi udeležiti. Taka priložnost – biti aktiven del dogajanja na tako pomembnem festivalu – se ponudi le enkrat v življenju,« je prepričan producent filma in pred več kot 25 leti skupaj s Srečem Zakrajškom tudi ustanovitelj Šolske košarkarske lige (ŠKL) Vojko Korošec. »Žal se je tako kot letos mnogi drugi festivali tudi ta preselil na internet. Šarma, ki ga prinaša dogodek, tako nisem občutil, vsekakor pa si štejem čast, da se je naš film znašel v tako ugledni družbi.«

Vsi nominirani filmi so bili na spletu predvajani med 7. in 11. novembrom, po besedah sogovornika pa je film ŠKL – Šport tisočerih obrazov zabeležil več kot dvajset tisoč ogledov. S filmom so se sicer v avgustu nameravali udeležiti festivala v Zlatiboru v Srbiji – od tu se zmagovalec avtomatično uvrsti v Milano – a le ta ni letos bil izveden. »Predlagali so nam, naj zato film na festival prijavimo individualno. To smo storili brez velikih pričakovanj in uspelo nam je,« pove Korošec.

Film je bil v Sloveniji premierno predstavljen pred letom in pol, ko so obeležili tudi 25-letnico ŠKL, ki je v vseh teh letih povezal skoraj 350 tisoč mladih po šolah in jim prek športa ponujal možnost za njihovo promocijo. Tudi Toniju Cahunku, ki je šest let tudi vodil oddajo, ki so jo predvajali na Pop TV. Oddaja je takrat ponujala možnost uveljavitve številnim mladim ustvarjalcem na področju filma. Ko se je Toni Cahunek lotil režije dokumentarnega filma, je pregledal celoten arhiv 25 sezon in v vsaki 36 enournih oddaj. Na koncu je sestavil nekakšen kolaž najbolj zanimivih in hkrati za projekt ŠKL pomembnih trenutkov v vseh teh letih in nastal je približno uro in pol dolg dokumentarec.

»Film se je lani nekaj časa vrtel po kinematografih, letos pa smo ga želeli distribuirati in prikazovati po osnovnih in srednjih šolah po Sloveniji, a nam je epidemija prekrižala načrte. Upam, da bo do tega prišlo prihodnje leto,« je povedal Vojko Korošec. Da razmišlja, da bo v prihodnje film prijavil tudi na nekatere druge tovrstne festivale po svetu. Ta čas so na ogled v tako imenovanih knjižnicah telekomunikacijskih ponudnikov Siol, T2 in Telemach. Film beleži od 250 do 300 ogledov na mesec.

Ob obletnici so v Zavodu ŠKL pripravili tudi obsežno knjigo na petsto straneh, v kateri so fotografije sodelujočih ekip, rezultati lige, medijske objave in podobno.