Učne ure za pouk na daljavo, posnete v Domu kulture Kamnik, so inovativne, zabavne in predvsem razumljive. / Foto: Dom kulture Kamnik

Ko učna ura postane gledljiva

Učitelji kamniških osnovnih šol lahko v zasilnem televizijskem studiu v Domu kulture Kamnik s pomočjo usposobljene tehnične ekipe posnamejo vsebine za bolj razumljiv pouk na daljavo.

Kamnik – Dom kulture Kamnik je bil zaradi razglasitve pandemije ponovno primoran odpovedati vse predstave in prireditve. Ker pa ne želijo stati križem rok, so se skupaj z Mladinskim centrom Kotlovnica in Kulturnim društvom Priden možic odločili, da učiteljem kamniških osnovnih šol ponudijo brezplačno tehnično podporo pri snemanju učnih ur, saj se je izkazala potreba po kakovostnejši izvedbi pouka na daljavo s strani učiteljev, ki so že v prvem valu občutili stisko in se srečevali s tehničnimi težavami.

Projekt, ki so ga poimenovali Kamera teče!, izvajajo v zasilnem televizijskem studiu, ki so ga uredili v Klubu kino dom v Domu kulture Kamnik. »Virus nas je ob začetku ukrepov v marcu 2020 ujel popolnoma nepripravljene za tovrstne izredne razmere. Če s ponosom lahko rečemo, da imamo dobro poskrbljeno za različne službe za reševanje, pa tega nikakor ne moremo reči za naše digitalno življenje. To, da ima že vsak otrok mobilni telefon in da zna pritisniti ikono Instagram ali TikTok, nikakor ne pomeni, da si lahko privoščimo celostno digitalno življenje. Daleč od tega. Učitelji so že takoj na začetku tako imenovane šole na daljavo ugotovili, da je za večino učencev uporaba spletne pošte, spletnih brskalnikov, programa Power Point, pretvarjanje in urejanje datotek in podobnih osnovnih računalniških operacij 'španska vas'. Toda enako nepripravljen za tovrstno poučevanje je bil naš šolski sistem. Digitalni kontakt med učencem učiteljem je prepuščen iznajdljivosti slednjega in pa staršev, ki nad svojimi mladimi šolarji bdijo doma in jim poleg svojega dela od doma skušajo pomagati po najboljših močeh,« ugotavlja Goran Završnik iz Doma kulture Kamnik.

Zamisel je hitro padla na plodna tla in učitelji, ki so ponujeno pomoč že izkoristili, so navdušeni. »S pomočjo tehnike kar naenkrat elektronske prosojnice oživijo, učna ura je dinamična, veliko bolj gledljiva in zanimiva, kot pa je le posnet učiteljev glas v ozadju prosojnic. Učencu posnetek, ki je shranjen v spletni učilnici, omogoča, da ga pogleda večkrat, da sledi v svojem tempu, si po potrebi vzame odmor …,« se strinjata učiteljici Mojca Fuks Lukežič in Helena Brezar iz Osnovne šole Marija Vera, ki sta učno uro v Domu kulture Kamnik pred jesenskimi počitnicami že posneli, ter nadaljujeta: »Spomladi smo snemali domače video posnetke in se srečevali s kupom težav, predvsem tehničnih. Zato je priložnost, da posnameš učno uro v Domu kulture, nenadomestljiva.«