Škodo je možno zmanjšati s čim hitrejšim posekom in spravilom lubadark.

Podlubniki se postopoma umirjajo

V Zavodu za gozdove Slovenije ugotavljajo, da so letos poškodbe, ki jih v gozdovih povzročajo podlubniki, manjše kot lani.

Kranj – Po podatkih zavoda za gozdove so gozdarji letos do konca oktobra izbrali za posek 703 tisoč kubičnih metrov od podlubnikov poškodovanih dreves iglavcev, kar je bilo dobri dve petini manj kot v primerljivem lanskem obdobju. Še več pove primerjava za obdobje julij–september: letos so v teh treh mesecih izbrali za posek 353 tisoč kubičnih metrov dreves, lani v enakem obdobju pa 805 tisoč kubičnih metrov.

V večini gozdov v Sloveniji se razmere glede podlubnikov umirjajo, problematična pa ostajajo območja, ki jih je v letih 2017 in 2018 prizadel vetrolom. Največ poškodb gozdov zaradi podlubnikov je na blejskem gozdnogospodarskem območju, kjer se je tudi letos nadaljevalo čezmerno razmnoževanje podlubnikov iz prejšnjih let, ter na območjih Kočevje in Slovenj Gradec, ki ju je prizadel vetrolom. Na blejskem območju so v prvih desetih mesecih izbrali za posek 178 tisoč kubičnih metrov lubadark, kar je bilo skoraj polovico manj kot v enakem lanskem obdobju, na kočevskem območju 177 tisoč in na slovenjegraškem 137 tisoč »kubikov«.

V zavodu za gozdove pozivajo lastnike gozdov, da izkoristijo toplo jesen in da nadaljujejo sanitarni posek iglavcev. Če bodo s posekom odlašali, bo z debel začela odpadati skorja, z njo pa tudi podlubniki, ki bodo prezimili v odpadu, spomladi izleteli in napadli nova drevesa. Skorja lubadark praviloma najprej odstopi na delu debla tik pod prvimi zelenimi vejami.