Na javni dražbi bo približno sto šestdeset goved. Slika je simbolična.

Goveja čreda na javni dražbi

Na javni dražbi osmega decembra bo približno sto šestdeset črno-belih goved s Šternove kmetije v Srednji vasi pri Šenčurju.

Kranj – Ne le podjetje, tudi kmetijsko gospodarstvo se lahko znajde v stečajnem postopku. Primer za to je Šternova kmetija iz Srednje vasi pri Šenčurju. Če smo natančnejši, v osebnem stečaju se je znašel 33-letni Aleš Štern, nosilec dopolnilne dejavnosti na tej kmetiji. Okrožno sodišče v Kranju je na predlog enega od upnikov začetek osebnega stečaja oklicalo septembra lani, za stečajno upraviteljico imenovalo Darjo Erceg in pozvalo upnike k prijavi terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic. Kot je razvidno iz seznama preizkušenih terjatev, je nekaj manj kot petdeset upnikov prijavilo za 3,84 milijona evrov terjatev, upraviteljica je vse, razen v znesku nekaj več kot 82 tisoč evrov, priznala. Priznala je tudi za nekaj več kot 2,5 milijona evrov ločitvenih pravic, za nekaj več kot 537 tisoč evrov pa jih je prerekala.

Iz javno dostopnega otvoritvenega poročila je tudi razvidno, da je Alešev oče zaradi možnosti pridobivanja evropskega denarja celotno zaščiteno kmetijo pred desetimi leti pogodbeno prenesel na sina. Aleš je pred tremi leti celotno lastništvo prenesel na zunajzakonsko partnerico, ta se ukvarja z osnovno kmetijsko dejavnostjo, sam pa se na kmetiji ukvarja le z dopolnilno dejavnostjo, to je s pridobivanjem in prodajo električne energije iz sončnih celic, nameščenih na strehi hleva. Po pregledu celotne dokumentacije je stečajna upraviteljica ugotovila, da sodi v stečajno maso polovica vseh govedi in tudi nekaj kmetijske mehanizacije – cisterna za mleko, molzni robot, traktor ... Nepremičninsko premoženje, ki je bilo preneseno na partnerico in je po evidenci geodetske uprave vredno nekaj več kot milijon evrov, je predmet izpodbojne oziroma ničnostne tožbe in bo v primeru uspešne tožbe vrnjeno v stečajno maso dolžnika.

Sodišče je tudi že začelo unovčevanje stečajne mase. Osmega decembra letos bo namreč javna dražba goved, naprodaj bo celotna čreda, ki je nerazdelna, skupna last stečajnega dolžnika in njegove partnerice. Na seznamu, ki so ga naredili ob koncu maja, je 162 goved, med njimi je tudi 78 krav in 43 telic, sicer pa se število dnevno zaradi prodaje starejših goved in rojstva novih dnevno spreminja in se giblje od 160 do 165. Izklicna cena za čredo je 58.294 evrov, zviševanje izklicne cene pa bo potekalo v koraku po tisoč evrov.