Letošnje majsko štetje narcis na Golici / Foto: Klemen Klinar

Na Golici bodo šteli narcise

V jeseniški občini želijo ohraniti rastišča narcis, zato lastniki, ki zemljišča obdelujejo na narcisam prijazen način, prejmejo denarno nadomestilo. Letos so programu dodali še strokovni del ter začeli šteti cvetove. Tako bodo ugotavljali, kateri dejavniki vplivajo na njihovo število.

Občina Jesenice vsako leto med lastnike zemljišč razdeli okrog deset tisoč evrov denarnih spodbud za ohranjanje narcis. Posamezni lastnik se sam odloči, koliko površin vključi v program, nadomestilo pa je višje za ročno košnjo in ročno spravilo. Najmanjše nadomestilo tako znaša okrog petindvajset evrov, najvišje pa okrog šeststo evrov letno.

Jesenice – Ena najbolj prepoznavnih turističnih znamenitosti jeseniške občine so zagotovo narcise. V maju pobelijo travnike v vaseh pod Golico, malce kasneje pa tudi višjeležeča pobočja Golice. A v zadnjih desetletjih je rastišč narcis vse manj, zlasti zaradi drugačnega načina kmetovanja in zaraščanja površin. Na Občini Jesenice so zato v sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske pred štirimi leti začeli projekt Ohranimo narcise, s katerim želijo lastnike zemljišč spodbuditi k takšnemu obdelovanju površin, da bodo ohranili in okrepili rastišča narcis.

Kot je povedal Klemen Klinar z Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, se je v projekt že prvo leto vključilo 24 lastnikov z do­brimi 31 hektarji zemljišč. V letošnjem letu je v projekt vključenih že 33 lastnikov s skupaj skoraj 40 hektarji zemljišč. V skladu z navodili morajo zemljišča obdelovati na narcisam prijazen način, kar pomeni obdelavo brez spomladanske paše, pozno košnjo in spravilo na tradicionalen način, torej sušenje na tleh ali v kozolcu. V zameno za ohranjanje narcis prejmejo denarno spodbudo oziroma nadomestilo. Kot ugotavlja Klinar, je bil dosedanji program uspešen, saj je bilo letos v skladu z zahtevami obdelanih kar 94 odstotkov površin. Tudi splošen odnos lastnikov zem­ljišč do narcis se izboljšuje, čedalje bolj se zavedajo pomena njihovega ohranjanja, dodaja Klinar.

Letos pa so programu dodali še strokovni del, povezali so se z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave, Območno enoto Kranj, in vzpostavili sistem sprem­ljanja in nadzorovanja rastišč narcis na območju občine Jesenice. V času cvetenja na točno določenih točkah opravijo štetje cvetov in tako bodo skozi leta ugotavljali, kateri dejavniki vplivajo na zmanjševanje oziroma povečevanje števila narcis na določenih območjih.