Smučišča naj bi se znova odprla po praznikih, a bodo smučarji morali predložiti negativen izvid hitrega testa. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv Gorenjskega glasa)

Kljub prepovedi Krvavec obratoval

Smučišče na Krvavcu je kljub prepovedi ostalo odprto med prazniki, vse dokler ga niso zapečatili inšpektorji. Nespoštovanje prepovedi je naletelo na odzive tudi v državnem vrhu.

Krvavec, Ljubljana – Obdobje med prazniki je prineslo nove zaostritve ukrepov, med katerimi je vlada sprejela tudi prepoved obratovanja žičniških naprav od 24. decembra do predvidoma konca leta, nato pa naj bi bilo od predvidoma 1. januarja smučanje znova dovoljeno, a le osebam, ki bodo predložile negativen izvid testa, ki je bil opravljen v Sloveniji in ni starejši od 24 ur, ter otrokom do 12. leta starosti ob spremstvu staršev.

Odločitev vlade je naletela na precejšen odpor na RTC Krvavec. Lastnik smučišča Janez Janša je naprave pognal tako v četrtek kot v petek, ko so mu inšpektorji po poročanju Televizije Slovenija skupaj naložili 4400 evrov kazni, nato pa so v soboto ob ponovnem obisku zapečatili kabinsko žičnico in druge žičniške naprave. Krvavec tako ostaja zaprt, na spletni strani družbe pa so objavili zapis #zdravjanezapiramo.

Direktor RTC Krvavec zatrjuje, da je smučanje varna oblika gibanja v naravi, da so na smučišču ves čas spoštovali navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje in pripravili posebno napravo, ki z avtomatsko robotsko roko razkužuje vsako kabino krožne žičnice, v katero sicer lahko vstopi le ena oseba ali člani istega gospodinjstva.

Nepokorščina na Krvavcu je sprožila odzive tudi v državnem vrhu. Tako je predsednik vlade Janez Janša v zapisu na Twitterju opozoril, da so tudi smučišča v Nemčiji, Franciji, Italiji zaprta, čeprav imajo boljšo epidemiološko sliko kot pri nas in večje rezerve v zdravstvu, in zapisal še, da se nekateri »dobesedno norčujejo iz našega zdravja in življenj«. V nedeljski izjavi za medije ob začetku cepljenja pred UKC Maribor pa je poudaril, da je smučanje nadstandard in ne gre za enako prioriteto, kot je denimo šolstvo ali vrtci. »Vlada mora upoštevati prioritete v smislu tega, kaj je za družbo bolj in kaj manj pomembno,« je dejal premier, ki je spomnil tudi na to, da za gibanje na prostem ne velja več omejitev na regije in da to omogoča gibanje bistveno večjemu številu ljudi kot pa smučanje. »Ta provokacija s Krvavcem je bila popolnoma nepotrebna in škodljiva. Tisti, ki ne spoštujejo ukrepov, si tudi ne zaslužijo subvencij za nadomestilo izpada prihodkov v času epidemije,« je še dejal.