Tako Nemci kot Slovenci vidijo prihodnost v trajnostnem, butičnem turizmu.

Raziskujte od doma

Nemčija virtualno (2)

Nemčija v Sloveniji še naprej krepi svoj položaj privlačne počitniške destinacije in leto 2019 je bilo zanjo izjemno uspešno, celo rekordno glede obiska turistov. Sledilo pa je leto, ko je svet pretresla pandemija in se je ta tako rekoč ustavil. Turizem je ena izmed panog, ki je šla v mirovanje med prvimi in se bo zagnala med zadnjimi.

Nemci zelo zadržano gledajo v prihodnost. Sploh ko razmišljajo, kaj se bo dogajalo naslednja tri, štiri leta, so dokaj pesimistični. Napovedujejo, da bodo leta 2023 dosegli 86,4 odstotka nočitev iz leta 2019, pri čemer pa je treba vedeti, da se lansko leto večinoma izpušča iz statistik. Lani so ustvarili precejšen primanjkljaj, bo pa leto vključeno v napovednik, vseeno pa se bolj orientirajo po letu 2019. Kar se prihodov tiče, pa menijo, da bi bili morda čez tri leta lahko celo prvič »v plusu«, in sicer za kakih pet odstotkov.

Slovenija je pred začetkom koronasitucije spadala med najboljših dvajset izvornih trgov. Segment službenih potovanj je še dokaj velik, zadnjih šest let pa je naraščal tudi segment počitniških potovanj.

Kakšen pa je profil slovenskega potnika, ki obišče Nemčijo? Večinoma rezervira svoje nastanitve na spletu, se pripelje z avtomobilom, ostane več noči, star pa je povprečno 41 let. Pri počitniških potovanjih pri Slovencih prednjačijo obiski mest in zanimanje za kulturo, malo manj krožna potovanja, zanimajo jih tudi počitnice ob vodi, na podeželju in pa hribi. Statistike kažejo, da Slovenci najraje obiščejo naslednjih pet zveznih dežel: na prvem mestu je zagotovo Bavarska, sledijo pa Baden Württemberg, Hessen in še Berlin ter Severno Porenje in Vestfalija, tudi zaradi segmenta sejemskih udeležb.

Zaradi covida-19 so v ospredje prišle nekatere marketinške kampanje, ki jih je lansirala Nemška turistična organizacija – DZT. Ko smo ostajali doma, je začela komunikacijsko kampanjo #DiscoverGermanyFromHome, kjer so veliko pozornosti namenili raziskovanju Nemčije od doma, kar pove tudi samo ime kampanje. Velik poudarek je bil na empatični, interaktivni in informativni vsebini tako na spletu kot na družbenih omrežjih; veliko je bilo odkrivanja virtualnih vsebin, tudi obiskov muzejev virtualnih destinacij. Po odprtju mej sredi julija 2020 pa so začeli kampanji #GermanyDreamsBecomeReality in #GermanyAwaitsYou, kar bi lahko prevedli, da nemške sanje postanejo resničnost in Nemčija v pričakovanju ali čaka na vas. Tu so se sicer še osredotočili na besedilo in slike, vendar že dajali napotke za pohodništvo, kolesarske poti in poudarili segment trajnostnega turizma. Zato so kmalu lansirali novo kampanjo Feel good oziroma Počutim se dobro, ki se nanaša prav posebej na trajnostni turizem in se nadaljuje tudi letos. Na spletni strani omenjene kampanje najdete tudi interaktivni zemljevid s trajnostnimi nastavitvami in vse pomembne informacije v zvezi s trajnostjo, pri čemer pa so v ospredju pristnost, regionalnost, užitek, udobje in kakovost. Nemčija in Slovenija sta si v tem kar podobni: obema je blizu zeleni turizem, prihodnost vidita v trajnostnem turizmu.

(Se nadaljuje)