Tek na smučeh trenutno sodi med ene najbolj množičnih in priljubljenih zimskih rekreacij v naravi. / Foto: Gorazd Kavčič

Priljubljen tek na smučeh

Med zimskimi rekreativnimi športi, ki so v času epidemije dovoljeni, je vse bolj priljubljen tek na smučeh. Narava je ponudila obilje snega in številni kraji na Gorenjskem imajo urejenih več kilometrov prog za smučarske tekače.

Kranj – V enajstih gorenjskih središčih smučarskega teka smo se pozanimali, kakšne so cene uporabe smučarskotekaških prog. Na Pokljuki in Jezerskem ter v Ratečah cena dnevne uporabe proge za odrasle znaša pet evrov, za študente in upokojence je nekoliko nižja. V teh krajih so na voljo tudi sezonske vstopnice, katerih cene se gibljejo od štirideset do šestdeset evrov. Za otroke, nekje do šestega, nekje do dvanajstega leta, je uporaba brezplačna. Tudi v Medvodah, kjer zaradi pomanjkanja naravnega snega progo tehnično zasnežujejo - progo so odprli včeraj, bo cena dnevne vstopnice za odrasle pet evrov. Sezonske vstopnice zaradi nepredvidljivih naravnih razmer ne ponujajo, bodo pa omogočili tudi nočni tek na smučeh pod reflektorji. Nekoliko cenejša je dnevna uporabnina na Soriški planini, kjer za vse starostne generacije znaša tri evre. V šestih krajih je uporaba proge brezplačna, in sicer na Bledu in Veliki planini, v Planici, Dražgošah, Bohinju in Kranjski Gori, kjer imajo trenutno urejenih največ smučarskotekaških površin, in sicer okoli štirideset kilometrov. Sledi Bohinj s približno tridesetimi kilometri urejenih prog. V Kranjski Gori je prav tako mogoč tek na smučeh pod reflektorji, in sicer med 17. in 20. uro.

V vseh krajih proge, ki so primerne tako za drsno kot klasično tehniko, tedensko urejajo in so odprte vsak dan. V nekaterih za varnost skrbijo redarji, nameščene so tudi usmerjevalne table. Vsepovsod pa poudarjajo, da so smučarskotekaške proge namenjene izključno smučarskim tekačem ter jih sprehajalcem in sankačem ni dovoljeno uporabljati. Zaradi ukrepov v zvezi s covidom-19 je trenutno prepovedana neposredna izposoja opreme, v Kranjski Gori pa pojasnjujejo, da se za izposojo lahko dogovorite po telefonu ali elektronski pošti in potem naročeno prevzamete.

Zanimanje za to vrsto rekreacije je po besedah sogovornikov iz omenjenih središč izredno veliko, kar pripisujejo tudi trenutni prepovedi alpskega smučanja. Ocenjujejo, da je poleg sprehoda tek na smučeh v tem času ena najbolj množičnih vrst rekreacije v naravi. Čeprav omenjene lokacije z izjemo Velike planine in Medvod, ki sodita v Osrednjeslovensko statistično regijo, lahko v skladu z ukrepi za zajezitev novega koronavirusa obiščejo le Gorenjci, je obisk primerljiv s preteklimi leti, predvsem pa je povečan ob koncih tedna. Sezona se je pri večini začela decembra ali najkasneje v začetku januarja, ko so prejeli prvo večjo pošiljko snega. Pričakujejo, da bo trajala vsaj do konca februarja, v krajih, kjer bodo količine naravnega snega in zimske temperature dovoljevale, pa tudi do konca marca ali celo dlje.