Komunala Kranj bo odslej na eko otokih ločeno zbirala samo še steklo in papir. / Foto: Gorazd Kavčič

Komunala umika rumene zabojnike

Komunala Kranj z eko otokov umika rumene zabojnike za odpadno embalažo. S tem se bodo vsaj letos izognili dvigu cen za to storitev, pojasnjujejo.

Kranj – Komunala Kranj z januarjem ukinja dodatno zbiranje mešane odpadne embalaže na ekoloških otokih, kar je pri gospodinjskih uporabnikih naletelo na različne odzive. Na spletu se je na primer že pojavila peticija za vrnitev rumenih zabojnikov na eko otoke.

V Komunali Kranj so razložili, da je zbiranje mešane komunalne embalaže že organizirano po načelu »od vrat do vrat«, zato z umikom rumenih zabojnikov z ekoloških otokov ukinjajo podvajanje sistema zbiranja teh odpadkov, posledično pa znižujejo tudi stroške. Trenutne veljavne cene so namreč še iz leta 2016, medtem ko so se stroški ravnanja z odpadki v tem obdobju zvišali za četrtino. Z umikom rumenih zabojnikov z eko otokov, na katerih še naprej ostajajo zabojniki za papir in steklo, se bodo zato izognili tudi nepriljubljenemu dvigu cen za gospodinjske uporabnike, pojasnjujejo na Komunali Kranj.

Komunala Kranj je lani na ekoloških otokih v občinah Kranj, Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko zbrala nekaj več kot 304 tone odpadne embalaže, kar predstavlja 7,85 odstotka vse zbrane odpadne embalaže. Z rednim odvozom po načelu od vrat do vrat so namreč v letu 2020 zbrali 3874 ton teh odpadkov. Ukinitev dodatnega ločenega zbiranja mešane komunalne embalaže na ekoloških otokih tako pomeni prihranek v višini 90 tisoč evrov v vseh petih občinah skupaj, ukinitev dodatnega zbiranja odpadne embalaže na eko otokih pa bo pripomogla k ohranitvi obstoječih cen vsaj v letu 2021, zagotavljajo v javnem podjetju.

»Zbiranje mešane komunalne embalaže – plastike, pločevink, tetrapakov in druge embalaže je z državno uredbo predpisano in organizirano po načelu od vrat od vrat, kar pomeni, da ima vsak uporabnik možnost odlaganja v svoj zabojnik in je podvajanje nepotrebno. Po potrebi bo Komunala Kranj povečala prostornine teh zabojnikov, kjer bo to potrebno, kar pa ne vpliva na ceno zbiranja, saj že sedaj zaračunavamo na osebo,« so še razložili v komunalnem podjetju, kjer lahko gospodinjstva, ki jim je obstoječi 120-litrski zabojnik zdaj postal premajhen, naročijo 240-litrski zabojnik.