Veliko porok je bilo odpovedanih

V upravnih enotah Radovljica in Kranj so imeli lani precejšen upad porok, v škofjeloški in jeseniški pa so jih izvedli celo nekaj več kot predlani.

Kranj – Ukrepi za zajezitev koronavirusa močno vplivajo tudi na izvedbo poročnih obredov. Spomladi šest tednov niso bili dovoljeni, za tem pa so bili nekaj časa možni zgolj ob prisotnosti največ šestih oseb. Po postopnem sproščanju ukrepov so se ti jeseni po vnovični razglasitvi epidemije začeli zaostrovati, poroke so bile znova začasno prepovedane, trenutno pa so dovoljene s tremi navzočimi (par in matičar) oz. največ štirimi, če je potrebna še prisotnost tolmača. Kako so se stroge omejitve odrazile na številu porok in kako kaže za letos?

V Upravni enoti (UE) Kranj so lani imeli 237 porok oz. četrtino manj kot predlani, kot jih je bilo 312, leta 2018 pa jih je bilo še 56 več. V. d. načelnika Renata Kozan ocenjuje, da je bilo odpovedanih oz. prestavljenih približno devetdeset poročnih obredov. Pretežni del oz. 169 zakonskih oz. partnerskih zvez so sklenili od junija do septembra. Lani so v uradnih prostorih poročili 157 parov, izven njih pa osemdeset oz. dobro tretjino, medtem ko je predlani delež takšnih porok znašal 44 odstotkov. Po mnenju Kozanove je to posledica omejitev obredov z večjim številom prisotnih, zato so pari koristili možnost brezplačne sklenitve zakonske zveze v uradnem prostoru. Povečalo se je predvsem število obredov, izvedenih med tednom na sedežu UE. Za letos imajo za zdaj 72 prijav porok, kar je podobno kot v preteklih letih.

Na območju UE Radovljica so izvedli 176 porok oz. tretjino manj kot v prehodnih dveh letih, ob tem pa so imeli devetdeset odpovedanih in 28 prestavljenih. Devetnajst obredov so izvedli ob prisotnosti od treh do šestih oseb. Delež obredov zunaj uradnega prostora se je zmanjšal na četrtino, medtem ko se je v letih pred tem gibal okoli tretjine. Letos imajo za zdaj od trideset do štirideset prijav poroke in rezervacij termina, medtem ko so jih lani v tem času imeli od petdeset do šestdeset. Veliko parov je prijavo sklenitve zakonske zveze podalo v januarju, letos pa verjetno čakajo na izboljšanje epidemiološke situacije in sprostitev ukrepov, meni načelnica Maja Antonič.

V škofjeloški UE se je lani poročilo 159 parov, kar je celo devet več kot predlani in le en manj kot leta 2018, poleg tega pa so zabeležili še dvajset odpovedanih porok. »V marcu in aprilu nismo imeli nobene, v novembru in decembru pa smo izvedli šest sklenitev zakonskih zvez na matičnem uradu zgolj v prisotnosti ženina, neveste in matičarke,« je povedal načelnik Bojan Miklavčič. Letos zaznavajo občutno manjše povpraševanje po porokah kot prejšnja leta; za zdaj imajo dvajset rezervacij.

Na območju UE Jesenice je bilo lani 74 porok oz. štiri več kot predlani in šest manj kot leta 2018. »Prestavljene so bile tri sklenitve zakonske zveze, šest je bilo odpovedanih,« je pojasnila načelnica Alenka Burnik. Slaba tretjina oz. 23 parov se je poročila pred matičarjem, pooblaščencem in pričami, trije pa tudi brez prič. Delež porok na prostem je upadel, povečalo pa se je sklepanje zakonskih zvez v uradnem prostoru v Upravnem centru Jesenice. Predvidevajo, da bo letošnje število porok podobno lanskemu.