Ključne novosti aplikacije #OstaniZdrav

Nadgradnja aplikacije #OstaniZdrav

Nadgradnja aplikacije 1.10.1 je z današnjim dnem na voljo za uporabnike operacijskega sistema Android, medtem ko bo za operacijski sistem iOS na voljo predvidoma v naslednjih dneh. In kaj prinaša novega?

Ljubljana – Nadgradnje aplikacij so namenjene izboljšanemu in učinkovitejšemu delovanju ter še boljši prilagoditvi potrebam uporabnikov. Prav to je tudi glavni namen zadnje nadgradnje aplikacije #OstaniZdrav z oznako 1.10.1, ki za uporabnike prinaša mnogo novosti, s katerimi bo aplikacija še učinkovitejše orodje pri zajezitvi širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Nadgradnja aplikacije 1.10.1 je z današnjim dnem na voljo za uporabnike operacijskega sistema Android, medtem ko bo za operacijski sistem iOS na voljo predvidoma v naslednjih dneh. Odpravljeno je stanje »neznano tveganje«, ki se je pojavilo v prvih 24 urah od namestitve aplikacije. Nizko tveganje je zdaj razdeljeno na dve stanji: če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, je stopnja tveganja nizka, kar je vidno kot zeleno barvno ozadje. Če pa je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, se aplikacija obarva oranžno. Oranžno barvno ozadje imamo le v slovenski aplikaciji #OstaniZdrav, denimo nemška aplikacija CWA tega barvnega ozadja nima.

Stanje tveganja za okužbo je po novem posodobljeno do šestkrat na dan. Pri opozorilih za večje tveganje za okužbo ozadje ostaja enako, so pa posodobljena priporočila, kako ravnati v primeru večjega tveganja. Dodana je tudi povezava na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni.

Za natančnejše določanje stopnje tveganja lahko uporabnik vnese datum začetka simptomov. Na podlagi tega se natančneje določi stopnja kužnosti z dnevnim ključem. Dodana je tudi povezava na spletni obrazec Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer lahko uporabnik v primeru potrjene okužbe s SARS-CoV-2 pridobi TAN-kodo. To bo prejel v SMS-sporočilu.

Dodana je tudi povezava na spletno stran gov.si, kjer je objavljena video predstavitev aplikacije v znakovnem jeziku.

Na več mest v aplikaciji je dodana še telefonska številka klicnega centra za psihološko podporo ob epidemiji covida-19, ki je na voljo 24 ur na dan sedem dni v tednu.

Nadgradnja aplikacije med drugimi novostmi obsega t. i. interoperabilnost, kar pomeni povezavo s podobnimi aplikacijami, ki jih imajo v drugih evropskih državah. Ker se v evropsko mrežo aplikacije pridružujejo postopoma, bo ta funkcionalnost slovenske aplikacije v sami aplikaciji že vidna, operativna pa bo predvidoma v prihodnjih dneh.