Znameniti dupljanski bronasti zvon je preživel vse vojne in kljub starosti še vedno lepo zveni. / Foto: Gorazd Kavčič

Obnovljen dupljanski zvonik

Decembra je bila končana obnova dotrajanega zvonika pri župnijski cerkvi svetega Vida. V njem še vedno odzvanja leta 1837 nameščen veliki zvon.

Malo znana posebnost zvonika cerkve svetega Vida v Dupljah je 1008 kilogramov težak veliki zvon, ki ga je leta 1837 ulila celovška livarna in je najstarejši zvon iz te livarne na Kranjskem. Na zvonu, na katerem so podobe križa Srca Marijinega in svetega Vida, je zapisano, da ga je v slavo božjo leta 1837 v Celovcu ulil Thomas Gollner. Ta zvon je preživel vse vojne, tudi prvo, ko so množično pobirali bronaste zvonove iz zvonikov in jih pretapljali v material za topove in še posebej v ohišja za municijo. Avstro-ogrski častnik, ki bi moral vojakom ukazati snetje zvona, je ob pogledu na napis ugotovil, da ga je ulil njegov ded, in ukazal, naj ga pustijo v zvoniku … Zvon je bil že večkrat posnet, tudi v videospotu Slovenskega okteta ob pesmi Pa se sliš' od svetega Vida zvon.

Duplje – Če prihajate v Duplje iz kranjske smeri po stari cesti proti Tržiču, vas takoj za vasjo Žeje na desni strani pozdravi nova rdeče se lesketajoča streha zvonika na dupljanski župnijski cerkvi svetega Vida v Spodnjih Dupljah. Sčasoma bo izgubila sedanji lesk in postajala vedno bolj bakreno zelena.

Za obnovo zvonika župnijske cerkve, ki je bila na sedanji lokaciji ob cesti Strahinj–Duplje zgrajena leta 1789 – stara cerkev je bila višje na bregu nad Spodnjimi Dupljami –, je bil že skrajni čas. Zvonik, ki je bil sprva nižji in je imel štirioglato streho, sedanjo obliko in višino pa je dobil leta 1845 in je bil najprej obnovljen leta 1921 in nato med letoma 1950 in 1955, je kljub rednemu in vzornemu vzdrževanju vedno bolj klecal pod težo let in poškodb. Leta 2017 je bila streha zadnjič prebarvana z markantno rdečo barvo. Večje poškodbe takrat še niso bile vidne. Konec leta 2018 pa se je križ na vrhu zvonika grozljivo in nevarno nagnil. Pred padcem v globino ga je zadrževal le še strelovod, saj je bil nosilni hrastov tram zelo načet. Gospodarski svet župnije je pohitel z obnovo, ki jo je za ceno dobrih 40.000 evrov zaupal mojstru Sodniku iz Zaloga pri Cerkljah. Obnovljena je bila celotna lesena konstrukcija zvonika, zamenjan je bil nosilni tram za križ, ki je bil tudi obnovljen, streha pa je bila prekrita z novo bakreno pločevino. Mojstri so se dela lotili sredi lanskega oktobra in ga uspešno končali prve dni lanskega decembra.

Predstavniki gospodarskega odbora župnije poudarjajo, da so bila dela izvedena brez težav, ob izjemnem razumevanju faranov in sosedov cerkve, ki so delavcem omogočali dostop do cerkve in jih »nagrajevali« z dobrotami. Ker župnijska blagajna sama ni zmogla plačila del, so si pomagali z 20.000 evri posojila. Polovico so ga že vrnili. Gospodarski odbor se dobrotnikom zahvaljuje za pomoč, na katero računajo tudi v prihodnje pri načrtovani nujni obnovi orgel. Dupljanska župnijska cerkev je bila dolgo brez njih. Do leta 1973 so si pomagali s harmonijem, kupljenim leta 1931, julija leta 1973 pa so postavili in 2. septembra istega leta blagoslovili nove orgle, ki jih je po naročilu tedanjega župnika Franceta Friza izdelal mojster Anton Jenko iz Šentvida nad Ljub­ljano.