Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec na današnji popoldanski novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Vrtci in šole na Gorenjskem ostajajo odprti ...

... a šole še naprej le za učence od prvega do vključno tretjega razreda. Po oceni prof. dr. Bojane Beović je bilo pri nas s koronavirusom verjetno že okuženih od petsto do šeststo tisoč ljudi.

Ljubljana – Ministrica za izobraževanje dr. Simona Kustec je na današnji popoldanski novinarski konferenci povedala, da bodo vrtci in šole za učence od prvega do vključno tretjega razreda v t. i. rdečih statističnih regijah odprti tudi v prihodnjem tednu. Rdeče obarvanih regij je samo še sedem, med njimi ostaja Gorenjska, ponovno pa sta v črni fazi Obalno-kraška in Zasavska statistična regija.

V ponedeljek bo v rdeče obarvanih regijah skladno s protokolom testiranje zaposlenih, v torek pa nadaljevanje pouka. V t. i. črnih regijah se bo pouk v celoti izvajal na daljavo.

Po zadnjih podatkih je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na nacionalni ravni 1258 (včeraj je bilo 1245). Vodja strokovne posvetovalne skupine prof. dr. Bojana Beović, dr. med., je na današnji dopoldanski novinarski konferenci opozorila, da je epidemija v Sloveniji še vedno v polnem zamahu. V zadnjih nekaj dneh sicer zaznavajo posamezna izboljšanja, predvsem se je zmanjšalo število bolnišničnih sprejemov stanovalcev domov za starejše. »Če smo imeli pred tedni trideset, štirideset ali več sprejemov v bolnišnice iz domov za starejše na dan, jih je zdaj med pet in deset na dan.« Število hospitaliziranih stanovalcev iz domov za starejše se je po njenih ocenah zmanjšalo s 150 ali 170 pred tedni na dobrih sedemdeset na dan.

Precej stanovalcev v domovih za starejše je cepljenih, veliko jih je bolezen prebolelo. Napredek je pri zdravljenju covidnih bolnikov, na voljo so tudi sodobna, učinkovitejša zdravila. Drug izjemno pomemben napredek je razvoj cepiv, je poudarila Beovićeva. Kot je pojasnila, so za zdravljenje koronavirusne bolezni po svetu novost nekatera zdravila, registrirana v ZDA in splošno znana po tem, da jih je prejel tudi Donald Trump. »Ta zdravila so počasi na poti v Evropo, Slovenija je pristopila k skupnemu evropskemu naročilu, pri čemer je za nas rezerviranih od tisoč do dva tisoč odmerkov.«

Še en izjemno velik napredek je razvoj cepiv. »Nismo zadovoljni z njihovo dobavo, vendar se moramo zavedati, da ni realno pričakovati, da bomo imeli milijarde cepiv na voljo takoj. Že hitrost razvoja cepiva je bila izjemna.« Danes poteka na Evropski agenciji za zdravila ocenjevanje še tretjega cepiva.

Prof. Beovićeva je omenila še podatke o novih različicah koronavirusa. Gre za vrsto virusa, ki je nagnjen k pogostim spremembam; v zadnjem času po različnih delih sveta opažajo pojav več njegovih različic, ki se prenašajo po vsem svetu. »Ugotovili smo, da je pri nas približno dva odstotka obolelih z britansko različico virusa, imenovano B117. Na potek epidemije na eni strani vpliva prenos virusa, na drugi strani pa se pri nas ocenjuje, da je verjetno že bilo okuženih z virusom od petsto do šeststo tisoč ljudi, ki so že imuni.« Nova različica virusa morda nima takega potenciala širjenja, če se bomo držali tudi vseh ukrepov.