Franc Kramar / Foto: Gorazd Kavčič

Umrl je Franc Kramar

Dolgoletni župan Bohinja se je po hudi bolezni poslovil konec tedna. Zadnji dve leti je bil poslanec državnega zbora.

V avli Kulturnega doma Joža Ažmana bo od danes do nedelje od 15. do 18. ure odprta žalna knjiga. Žalna seja zaprtega tipa bo v četrtek, in sicer prav tako v Kulturnem domu Joža Ažmana.

Bohinjska Bistrica – Konec tedna je v 61. letu starosti po hudi bolezni umrl poslanec državnega zbora in dolgoletni župan Bohinja Franc Kramar. Na zadnjih parlamentarnih volitvah je bil v državni zbor izvoljen kot poslanec SAB.

Po izobrazbi je bil inženir lesarstva, ki je sprva deloval v podjetju Lip Bled, nato pa postal prvi župan nove Občine Bohinj, ki je po osamosvojitvi Slovenije nastala z razdelitvijo nekdanje velike radovljiške občine. Skupaj jo je vodil kar dvajset let; najprej v mandatu med letoma 1994 in 1998, nato pa še od leta 2002 do 2018, ko je bil izvoljen v parlament.

V državnem zboru je bil zelo dejaven. Bil je član Komisije za peticije, Komisije za človekove pravice in enake možnosti, član odborov za gospodarstvo, kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ter član preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v DUTB. V zadnjem času je bil zaradi dolgotrajne bolezni na bolniškem dopustu.

Kot pravi njegov naslednik v Bohinju sedanji župan Jože Sodja, je bil Franc Kramar predvsem predan ljudem in Bohinju ter pripravljen pomagati vsakomur, ki ga je prosil za pomoč. »Kot vodja občine je bil vztrajen in trmast, ni popuščal, ko je imel pred seboj jasen cilj,« se ga spominja Sodja.

Ko je spoznal, da se bo moral, če bo želel uresničiti svoje cilje, podati na višji, državni nivo, se je odločil, da kandidira za poslanca državnega zbora. Po izvolitvi v parlament pred dvema letoma je dejal, da je presenečen in hkrati vesel, da so ga ljudje v njegovem volilnem okraju tako množično podprli, da je bil izvoljen in tako v tem mandatu postal edini poslanec, ki je v državni zbor prišel iz Zgornje Gorenjske.

Prav za ta del Slovenije se je ves čas, odkar je bil v Ljubljani, tudi najbolj trudil. Posebno vztrajen je bil pri uresničevanju tistega dela zakona o Triglavskem narodnem parku, ki občinam znotraj parka zagotavlja proračunska sredstva. Prav Kramarjeva vztrajnost je bila tista, zaradi katere jih bodo po desetletju obljub zdaj prvič zares tudi dobile.

Takoj ko je v javnost prišla vest o njegovi smrti, so sožalje na družbenih omrežjih izrekli številni predstavniki javnega življenja, med prvimi predsednica SAB Alenka Bratušek, predsednik državnega zbora Igor Zorčič, številni poslanci državnega zbora pa tudi predsednik države Borut Pahor. »Družini Kramar v osebnem imenu in v imenu Republike Slovenije izrekam iskreno sožalje. Župana in poslanca Franca Kramarja si bomo zapomnili po njegovih prizadevanjih za ohranitev in razvoj Bohinja in Triglavskega narodnega parka,« je že v soboto med drugim zapisal na Twitter.

Sožalje Kramarjevi družini je v objavi na spletni strani občine izrekel tudi župan Bohinja Jože Sodja s sodelavci občinske uprave. Sicer pa bodo v Bohinjski Bistrici prav danes, v torek, v Kulturnem domu Joža Ažmana odprli žalno knjigo, kamor se bo mogoče vse do nedelje, 7. februarja, vpisati vsako popoldne od 15. do 18. ure.

V četrtek bo v kulturnem domu tudi žalna seja občinskega sveta v spomin Francu Kramarju, a bo zaradi trenutnih razmer zaprtega tipa.

Od Franca Kramarja se bodo na žalni seji poslovili tudi kolegi poslanci. Žalna seja državnega zbora bo predvidoma še ta teden, tudi v parlamentu bo odprta žalna knjiga.

Sicer pa naj bi poslansko mesto po smrti Franca Kramarja predvidoma zasedla predsednica SAB Alenka Bratušek. Zakon o volitvah namreč določa, da poslanec postane tisti kandidat z iste liste kandidatov, ki bi bil izvoljen, če ne bi bil izvoljen poslanec, ki mu je prenehal mandat.